XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Chirurgia
Wgłobienie jelita u psów – problemy diagnostyczne i terapeutyczne
lek. wet. Beata Żylińska
dr n. wet. Maciej Orzelski
dr n. wet. Tomasz Szponder
prof. dr hab. Piotr Silmanowicz
Jedną z najtrudniejszych, a zarazem ciekawych diagnostycznie postaci niedrożności przewodu pokarmowego u małych zwierząt jest wgłobienie jelit. Powszechnie wiadomo, że objawy w niedrożnościach o charakterze zadzierzgnięcia (strangulacyjnych) szybko się nasilają. Przy niedrożności o charakterze wgłobienia objawy kliniczne mogą występować z różnym nasileniem – od posmutnienia i utraty apetytu do uporczywych wymiotów i krwistej biegunki. Wielorakość form wgłobień i związana z tym duża rozpiętość objawów klinicznych skłoniły nas do przedstawienia dwóch przypadków własnych.
Summary
Canine intussusception – diagnostic and therapeutic problems
Intussusception is one of the commonest types of intestinal obstruction. In the vast majority of cases, it occurs in young animals, often younger than 1 year. There are many predisposing factors that can lead to intussusception. Most patients have a history of acute viral or parasitic enteritis, although any condition increasing peristalsis predisposes to this disease. Clinical signs are usually non-specific and take rather long to develop. Thus early diagnosis of an intussusception appears to be a challenge for every clinician. Treatment is generally surgical.
Key words: intussusception, dog, enteritis, increased motility, gastrointestinal tract
Przypadek pierwszy
Do Katedry i Kliniki Chirurgii Zwierząt zgłosili się właściciele z psem rasy labrador, suką w wieku 5 miesięcy. W wywiadzie ustalono, że pies od ponad 3 tygodni wymiotuje, najczęściej kilka godzin po pobraniu pokarmu, a od trzech dni nie przyjmuje pokarmów stałych. Biegunki nie zauważono. Mimo leczenia w dwóch przychodniach weterynaryjnych nie uzyskano poprawy, a w badaniu hematologicznym i biochemicznym krwi wykazano następujące wartości: erytrocyty – 6,15 mln/mm3, leukocyty – 12,78 tys./µl, hematokryt – 46,1%, neutrofile segmentowane – 90,10%, aktywność fosfatazy zasadowej – 194 U/l. Na podstawie zdjęć RTG wykonanych w poprzednich przychodniach ustalono rozpoznanie stanu zapalnego jelita z pogrubieniem jego ścian. Na zdjęciu ze środkiem cieniującym nie wykazano cech niedrożności. Zaproponowano terapię ogólną z zastosowaniem leków przeciwwymiotnych, antybiotyków, preparatów wspomagających oraz płynów. Stan ogólny zwierzęcia coraz bardziej się pogarszał. Wymioty nie ustępowały. Właściciele poinformowali także, że szczeniak został zakupiony od hodowcy z liczną grupą zwierząt tej rasy i był w ich mniemaniu znacznie zarobaczony.
W badaniu klinicznym w naszej klinice stwierdzono podwyższoną temperaturę – 40,1°C, wychudzenie, odwodnienie około 8-10% oraz znaczne osłabienie. Badanie palpacyjne wykazało bolesność i wzmożone napięcie powłok brzusznych. W Pracowni Radiologii i ...