XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Małe zwierzęta
Pasożytnicze zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Cz. II. Bąblowica wielojamowa i włośnica
dr hab. Jakub Gawor
Celem tego opracowania jest przypomnienie ważniejszych danych oraz przedstawienie aktualnych informacji na temat zagrożeń dla ludzi i zwierząt ze strony dwóch pasożytniczych zoonoz – bąblowicy wielojamowej i włośnicy. Pierwsza część artykułu, poświęcona toksoplazmozie i giardiozie, ukazała się w MW 4/2012.
Summary
Parasitic threats for humans and animals. Part II. Alveococcosis and trichinellosis
This paper gives an overview of two zoonotic diseases, namely alveococcosis and trichinellosis as well as presenting current data on their risk for humans. Aspects of epidemiology and diagnosis with data on human cases are also presented.
Key words: Echinococcus multilocularis, Trichinella spp., zoonosis, risk, humans
Bąblowica wielojamowa
Badania przeprowadzone w Polsce wykazały zarażenie lisów bąblowcem wielojamowym (Echinococcus multilocularis) na terenie całego kraju. Wysoki odsetek zarażonych (powyżej 50%) stwierdzono na znacznym obszarze województwa warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, małopolskiego i podkarpackiego. Badania wykazują utrzymywanie się wysokiej ekstensywności zarażenia, a nawet jej wzrost. W południowej części województwa małopolskiego (powiaty nowotarski, nowosądecki i gorlicki) w odstępie pięciu lat (2006 i 2011) tasiemca stwierdzono u odpowiednio 59,7% i 70,6%, 14,3% i 45,8% oraz 34,5% i 67,5% tych drapieżników. Wiele regionów w Polsce można więc uznać za tereny endemicznego występowania E. multilocularis u lisów. Świadczy to o krążeniu pasożyta w środowisku i zamykaniu się złożonego cyklu rozwojowego.
Jaja bąblowca wydalane przez zarażone lisy w warunkach wysokiej wilgotności, a także w temperaturze poniżej zera przez co najmniej kilka miesięcy zachowują zdolność do inwazji. Zarażają się nimi żywiciele pośredni, przedstawiciele podrodziny nornikowatych (nornik, nornica, karczownik i piżmak), którzy padają ofiarą lisów. W Polsce nie udało się stwierdzić, u których gatunków gryzoni występują stadia larwalne pasożyta. Odsetek zarażonych gryzoni jest zazwyczaj niski. Przykładowo, na Słowacji charakterystyczne cysty w wątrobie wykazano tylko u jednego piżmaka (Ondatra zibethicus) wśród przebadanych 452 przedstawicieli rzędu gryzoni. Jednak na terenach podmiejskich i miejskich w Stuttgarcie, Zurychu i Genewie stwierdzono od 9,1% do 14,0% zarażonych karczowników (Arvicola terrestris), co przekładało się na inwazję u 40-50% lisów. Dane te wskazują, że skażenie środowiska formami inwazyjnymi bąblowca na terenach zurbanizowanych może być bardzo znaczne. Zagrożenie dla ludzi jest w takich warunkach szczególnie duże, ponieważ lisy defekują w bezpośrednim sąsiedztwie domostw. Badania w wymienionych miastach dowodzą, że aktywność łowna lisów nie zmniejsza się, mimo że mają dostęp do źródeł pokarmu w środowisku miejskim (śmietniki), a więc cykl rozwojowy E. multilocularis zamyka się tam bez trudności.