XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Chirurgia
Czy tylko rynotomia? Opis przypadku
dr n. wet. Maciej Orzelski1
dr n. wet. Krzysztof Buczek2
dr n. wet. Anna Śmiech3
dr n. wet. Dorota Różańska1
lek. wet. Beata Żylińska1
W obrębie górnych dróg nosowych wyróżniamy nozdrza przednie, zatoki, jamę nosową, nozdrza tylne, gardło i krtań, które prowadzą do tchawicy, oskrzeli i pęcherzyków płucnych. Choroby górnych dróg oddechowych często występują u psów i stanowią problem diagnostyczny i terapeutyczny. W postępowaniu diagnostycznym powinno się uwzględniać badanie radiologiczne, endoskopowe oraz bakteriologiczne. Metody te umożliwiają stwierdzenie obecności w jamie nosowej zmian nowotworowych i ciał obcych u małych ras psów, są również podstawą do podjęcia leczenia chirurgicznego.
Summary
Is it only rhinotomy? A case report
The upper respiratory tract includes the nares, sinuses, nasal passages, choanae, pharynx, and larynx, which serve as gateways to the trachea, bronchi, and pulmonary alveolar spaces. Diseases of the upper respiratory tract are common in dogs and they pose diagnostic and therapeutic difficulties. New diagnostic techniques such as radiology, endoscopy and bacteriological investigations should be used for diagnosis. These methods enable diagnosing neoplasms and foreign bodies in the nose in smaller breeds, and their findings are the basis for surgical treatment.
Key words: respiratory tract, diagnostic techniques, neoplasm, foreign body, surgery
W Klinikach Weterynaryjnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przyjęto psa rasy shih tzu, samca w wieku 9 lat, o masie ciała 8 kg, w celu konsultacji i podjęcia leczenia. W okresie około 2 lat pacjent był leczony z powodu nawracających zaburzeń funkcji górnych dróg oddechowych. Z historii choroby dostarczonej przez właściciela wynikało, że badanie radiologiczne trzewioczaszki w projekcji bocznej i strzałkowej nie wykazało istotnych odstępstw od normy. Antybiotykoterapia i środki przeciwzapalne dawały poprawę krótkotrwałą i przejściową. Z wywiadu wynikało, że pacjent w okresach remisji wykazywał posmutnienie i brak apetytu. Właściciel zaobserwował duszność nasilającą się po wysiłku, kaszel, kichanie oraz wypływ śluzowy i śluzowo-ropny z przewodów nosowych oraz z worka spojówkowego o zmiennym charakterze i nasileniu w czasie trwania choroby. W ostatnim okresie według właściciela pojawiał się również okresowo wypływ krwisty z nosa i stał się on bezpośrednim powodem konsultacji.
W badaniu klinicznym zaobserwowano obrzęk i zaczerwienienie okolicy gardła, tkliwość okolicy nosowej, rozdrażnienie zwierzęcia w czasie badania palpacyjnego okolicy nosa, obfity ropny i ropno-krwisty wypływ z worków spojówkowych, zapalenie skóry w...