XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Owady
Krajowe owady jadowite ważne z punktu widzenia lekarza weterynarii
dr n. wet. Przemysław Zięba1
dr n. wet. Aneta Nowakiewicz2
Użądlenia owadów są częstym powodem wizyt u lekarza weterynarii. Bardzo często są one nierozpoznawane przez właścicieli, a groźne dla życia zwierzęcia. Wystąpienie niebezpiecznych reakcji ogólnych jest wysoce prawdopodobne. W artykule przedstawiono podstawowe informacje na temat biologii owadów żądlących i mechanizmów reakcji organizmu na jad owadów oraz podstawy postępowania lekarskiego w związku z użądleniami owadów.
Summary
Poisonous insects important to veterinary practice
Insect stings are a common reason for visits to the veterinarian. Very often they are not recognized by the owners, but may be life-threatening for the animal. A dangerous generalized response is highly likely. The article presents basic information on the biology of hymenopteran insects, the body’s response mechanisms to insect venom and basic medical practice in connection with insect stings.
Key words: Hymenoptera, poisonous insects, bite, therapy, anaphylactic shock
Wstęp
Okres od wiosny do jesieni to czas zwiększonej aktywności zarówno ludzi, jak i zwierząt, w tym towarzyszących. Bardzo często dochodzi wtedy do kontaktu z owadami określanymi jako jadowite. Gwałtowne reakcje zwierząt i ludzi na ich jad skłoniły nas do zainteresowania tym tematem zarówno lekarzy weterynarii, jak i właścicieli. Praktyczne wskazówki dotyczące postępowania po ekspozycji na jad owadów i wykrycia sprawcy użądlenia mogą być bardzo pomocne w trakcie postępowania terapeutycznego. W niniejszym opracowaniu celowo pominięto toksyczne oddziaływania na organizm zwierząt śliny owadów żywiących się krwią (hematofagicznych), takich jak pasożytnicze muchówki bądź pluskwiaki, oraz wyłączono z opracowania pajęczaki jako odrębną systematycznie gromadę. Owady wywołujące zatrucia, będące przedmiotem artykułu opublikowanego wcześniej na łamach „Magazynu Weterynaryjnego”, również zostały pominięte.
Świat owadów to ponad milion gatunków skupionych w niemalże 30 rzędach. Spośród nich na szczególną uwagę zasługuje grupa owadów zakwalifikowanych do rzędu Hymenoptera (błonkoskrzydłe) i wyłoniona w jej obrębie grupa żądłówek Aculeata.
Żądłówki, jak sama nazwa wskazuje, są wyposażone w aparat żądłowy, wykorzystywany przez nie zarówno do obrony bezpośredniej, jak i do zdobywania pożywienia na drodze czasowego bądź permanentnego porażania ofiary zawartością gruczołu jadowego.
W obrębie żądłówek wprowadzono podział na trzy zasadnicze grupy według Brothersa (1999):
- osowate
- pszczołowate
- złotolitkowate.