BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Dermatologia
Przypadek pęcherzycy liściastej u psa akita
lek. wet. Łukasz Adamek1
dr n. wet. Piotr Wilkołek1
dr n. wet. Marcin Szczepanik1
Magdalena Gołyńska2
W artykule omówiono problematykę związaną z rozpoznawaniem i leczeniem pęcherzycy liściastej na przykładzie przypadku klinicznego. Dla grupy dermatoz autoimmunologicznych typowa jest produkcja przeciwciał dla niektórych antygenów błon śluzowych, skóry lub innych narządów. Rozwój zapalenia, a następnie silne uszkodzenia tkanek są wynikiem łączenia się przeciwciał z określonymi białkami i tworzenia kompleksów immunologicznych krążących w ustroju.
Summary
A clinical case of pemphigus foliaceus in an Akita dog
The article describes a clinical case of a dog with pemphigus foliaceus and concentrates on the diagnosis and treatment of the disease. Autoimmune dermatoses are associated with the production of antibodies to selected mucosal, skin- and organ-specific antigens. The developing inflammation and subsequent severe tissue damage are the result of antibodies binding to specific proteins and forming immune complexes circulating in the system.
Key words: immune complexes, mucous membranes, auricles
Wstęp
Pęcherzyca liściasta zaliczana jest do najczęściej rozpoznawanych chorób autoimmunologicznych psów. Istotą patomechanizmu jest tworzenie się przeciwciał IgG4 skierowanych przeciw desmogleinie 1 – glikoproteinie o masie cząsteczkowej 150 kd, biorącej udział w tworzeniu desmosomów odpowiedzialnych za połączenia międzykomórkowe naskórka (4, 11). Rasami predysponowanymi do rozwoju pęcherzycy liściastej są m.in. dobermany, nowofundlandy, akita, owczarki niemieckie, owczarki collie, chow chow (6, 8). Nie stwierdza się do tej pory uwarunkowań dotyczących płci lub wieku zwierzęcia. Istnieją doniesienia o uaktywnianiu i zaostrzaniu się obrazu klinicznego choroby w miesiącach letnich ze względu na prawdopodobieństwo większej ekspozycji na działanie promieni ultrafioletowych (6). Nie wyklucza się również współwystępowania chorób pęcherzowych z innymi jednostkami (niedoczynność tarczycy, toczeń rumieniowaty), gdzie powstają warunki sprzyjające tworzeniu się autoprzeciwciał. Szczególną uwagę zwraca się również na prawdopodobieństwo wystąpienia pęcherzycy liściastej po stosowaniu określonych grup leków, zawierających w swym składzie m.in. sulfonamidy w połączeniu z trimetoprimem i cefaleksynę (12).
Opis przypadku klinicznego
Powodem wizyty suki w wieku 6 lat, rasy akita, w przychodni dermatologicznej były pojawiające się okresowo zmiany w obrębie lusterka nosa o charakterze nadżerek. Właściciel zauważył również pojawianie się krost na wewnętrznej powierzchni małżowin ...