XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Małe zwierzęta
Kręg połowiczy – wada rozwojowa kręgów u psów ras brachycefalicznych – mało znany problem
lek. wet. Diana Tarabuła1
lek. wet. Aleksandra Stani1
dr hab. Jacek Madany2
Kręg połowiczy (hemivertebrae), zwany też półkręgiem lub kręgiem klinowym, to wrodzona wada rozwojowa kręgów o podłożu dziedzicznym. Występuje u buldogów francuskich, angielskich, mopsów, boston terrierów i dużo rzadziej u psów innych ras. U powyższych czterech ras prace hodowlane zmierzające do skrócenia głowy i ogona sprawiły, że uzyskano pożądaną sylwetkę ciała, ale odbyło się to kosztem deformacji kręgosłupa. Dokładny mechanizm genetyczny przekazywania wady nie został poznany, najprawdopodobniej jednak odbywa się to w sposób autosomalnie recesywny (4, 9, 18).
Summary
Hemivertebrae – a vertebral malformation in brachycephalic dogs. A poorly known problem
Hemivertebrae are a congenital hereditary malformation of the vertebrae. It occurs in French Bulldogs, English Bulldogs, Pugs, Boston Terriers and, less frequently, in other breeds. The aim of this paper is to present the topic of hemivertebrae and present the results of diagnostic work-up and therapy in 4 French Bulldogs who manifested clinical neurological symptoms. All dogs were treated pharmacologically with the addition of physiotherapy. Three dogs had a good outcome, and in one dog the results were bad. The four cases show that the treatment effects are not uniform and unpredictable despite the presence of similar clinical and radiological symptoms. The issue is also important for breeding, because dogs with this defect should not be used for breeding.
Key words: dogs, French bulldogs, hemivertebrae, clinical diagnosis, treatment
Kręg połowiczy to wada polegająca na niewłaściwym rozwoju i budowie kręgów. Występuje u ludzi i zwierząt. Prawa i lewa część rozwijającego się trzonu kręgu nie powiększają się równomiernie i nie łączą w jednolitą strukturę. Jedna z połówek kręgu staje się większa i szersza, prowadząc do asymetrii i tworząc rodzaj „klina”, którym wciska się pomiędzy sąsiadujące kręgi. W zależności od umiejscowienia w określonym odcinku kręgosłupa, wielkości oraz liczby istniejących zmian doprowadza, w mniejszym lub większym stopniu, do skrzywienia kręgosłupa i jego lordozy, kifozy albo skoliozy. Wadliwy kręgosłup zgina kanał rdzeniowy, prowadząc do ucisku rdzenia i zaburzeń w jego ukrwieniu. Skutkuje to występowaniem objawów klinicznych o różnym stopniu nasilenia, m.in. bolesności kręgosłupa, zaburzeń czucia, wzrostu napięcia mięśni grzbietu i kończyn, porażenia kończyn, zaburzeń w oddawaniu moczu oraz kału i innych. Wada ta może występować samodzielnie lub w połączeniu z innymi wrodzonymi wadami budowy kręgów, takimi jak blok kręgów, rozszczep kręgosłupa, kręgi przejściowe i kręg motyli (2, 3, 8, 9, 13, 15).