XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Małe zwierzęta
Rasy psów – co lekarz weterynarii powinien o nich wiedzieć. Cz. XXII. Wyżeł weimarski
prof. zwycz. dr hab. Jerzy Monkiewicz
mgr Jolanta Wajdzik
Lekarze weterynarii w swojej codziennej praktyce bardzo często stykają się z psami rasowymi. Niezwykle ważne jest więc dobre rozeznanie w chorobach najczęściej spotykanych w danej rasie, dziedzicznych wadach wrodzonych oraz skłonnościach rasy do określonych chorób.
Oryginalna nazwa rasy:
Weimaraner
Kraj pochodzenia rasy:
Niemcy
Standard FCI: nr 99
Klasyfikacja FCI:
Grupa VII: Wyżły
Sekcja 1: Wyżły kontynentalne
Użytkowość:
Rasa podlegająca próbom pracy
Użytkowanie: Pies myśliwski
Pochodzenie rasy
Ten elegancki srebrzystoszary wyżeł pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku i jest jedną z najstarszych odmian wyżłów niemieckich. Już w pierwszym trzydziestoleciu XIX wieku występował licznie w okolicach Weimaru i Turyngii. Szczególnym skupiskiem był dwór Karola Augusta (1757-1828), wielkiego księcia Weimaru – stąd nazwa rasy – gdzie hodowano go z pasją aż do końca XIX wieku. Profesjonalni myśliwi cenili w nim wszechstronność oraz chęć do pracy i łatwość tropienia.
Jedna z kilku teorii pochodzenia tej rasy mówi, że wyżeł weimarski ma w sobie domieszkę krwi psa tropiącego typu Leithunda. Kiedy psy tropiące straciły popularność w myślistwie, do tego wyżła zaczęto dodawać krew psów legawych w typie Hühnerhunda. Taki sposób hodowli utrzymywał się w czystości od 1890 roku. Od tego też roku rozpoczęto wpisy do ksiąg rodowodowych. Według innej teorii pies ten jest efektem krzyżowań wyżła niemieckiego krótkowłosego (za którego błękitną odmianę długo go uważano), pointera, bloodhounda, posokowca, doga niemieckiego i innych „ras” myśliwskich, a także obrończych, gdyż książę Weimaru oczekiwał od tych psów również pewnych cech przydatnych do pilnowania i obrony.
Pierwsze wyżły weimarskie pojawiły się na wystawie w Berlinie w 1880 roku. Wystawiono ich wówczas 14. Wzorzec opracowano w 1896 roku, a w rok później w Erfurcie założono Klub Hodowców. Prawdziwy rozwój rasy datuje się jednak dopiero od 1915 roku i został zapoczątkowany przypadkiem. Otóż pewnego dnia major Robert aus der Berber zabił niechcący na polowaniu właśnie wyżła weimarskiego, myląc go ze zwierzyną. Nękany wyrzutami sumienia postanowił odkupić swoją winę i przystąpił do intensywnej planowej hodowli tej rasy oraz propagowania jej nie tylko w Niemczech, ale i na całym świecie. Jest autorem pierwszej monograficznej książki o wyżle weimarskim.
Wyżeł weimarski trafił do Polski w latach 70. ubiegłego wieku. Pierwsze sprowadzone egzemplarze były krótkowłose i do dzisiaj zainteresowanie tą odmianą włosa jest w naszym kraju zdecydowanie większe. Psy długowłose nadal są nieliczne, choć urodą ...