BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Małe zwierzęta
Częstoskurcz z wąskimi zespołami QRS wywołany atropiną. Opis przypadku
dr hab. Agnieszka Noszczyk-Nowak
dr n. wet. Grzegorz Sapikowski
Atropina wraz z preparatami z grupy alfa-2-agonistów jest lekiem często stosowanym w indukcji znieczulenia u psów i kotów w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia bloków serca, a w stomatologii jest przydatna do ograniczania wydzielania gruczołów ślinowych. Ten artykuł opisuje częstoskurcz nadkomorowy z wąskimi zespołami QRS wyzwolony przez atropinę.
Summary
Supraventricular tachycardia with narrow QRS complexes induced by atropine. Case report
Atropine and alpha-2-agonists are frequently used to induce sedation in dogs and cats in veterinary anesthesiology. The administration of atropine aims to decrease the risk of a heart block. In veterinary dentistry, atropine is used to reduce salivary gland secretions. This article describes a case of supraventricular tachycardia with narrow QRS complexes which was induced by atropine.
Key words: atropine, dog, arrhythmias
Atropina jest lekiem z grupy parasympatykolityków, używanym powszechnie jako środek przeciwwymiotny, hamujący nadmierną perystaltykę jelit i wydzielanie soku żołądkowego, a także jako środek zwiotczający w stanach spastycznych oskrzeli. Atropina ma też zastosowanie w premedykacji jako substancja chroniąca przez bradyarytmiami związanymi z nadmierną wagotonią podczas zabiegu chirurgicznego. Szczególne miejsce atropina zajmuje w premedykacji pacjentów stomatologicznych, u których zapobiega nadmiernemu wydzielaniu z gruczołów ślinowych podczas manipulacji w jamie ustnej. W premedykacji przed narkozą atropinę u psów i kotów stosuje się dawce 0,2-0,05 mg/kg masy ciała podskórnie lub domięśniowo. Atropina, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, wśród których najczęściej wymienia się tachykardię, suchość w jamie ustnej, atonię pęcherza i jelit (6).