BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Małe zwierzęta
Oznaczanie stężenia kortyzolu u psów w praktyce klinicznej. Cz. II. Badanie moczu i inne testy
dr n. wet. Olga Gójska-Zygner
W pierwszej części pracy poświęconej badaniu stężenia kortyzolu u psów w praktyce klinicznej (MW 6/2013) przedstawiono zastosowanie tego oznaczania we krwi oraz interpretację wyników. W części drugiej pracy omówiono zastosowanie i interpretację tych badań w odniesieniu do moczu. Ponadto omówiono inne niewykonywane w praktyce oznaczenia stężeń kortyzolu u psów. Część spośród tych badań (testy stymulacji desmopresyną, test stymulacji wazopresyną oraz połączony test hamowania deksametazonem i stymulacji ACTH) nie jest wykonywana ze względu na koszty bądź niewielką ich przydatność w praktyce, natomiast zastosowanie pozostałych badań, takich jak oznaczanie kortyzolu w ślinie, kale lub włosach, jest dopiero na etapie oceny ich przydatności w praktyce weterynaryjnej.
Summary
Cortisol determination in dogs in clinical practice. Part 2. Examination of the urine and other assays
Serum, plasma or urinary cortisol is determined in dogs in veterinary clinical practice. This article discusses the use, protocols and interpretations of tests such as the ACTH stimulation test, intravenous and oral low- and high-dose dexamethasone suppression tests, and basal serum and urinary cortisol determination in dogs. The purpose of this work is to present all these methods in one publication (divided into two parts) for Polish veterinary practitioners. In part 2 of this work the use and interpretation of cortisol determination in urine, saliva and other specimen types are presented.
Key words: adrenal glands, cortisol, dexamethasone, diagnosis, dog, urine, saliva, stress
Kortyzol i jego metabolity wydalane są wraz z moczem i kałem, a stężenie tego hormonu w moczu i kale odzwierciedla jego stężenie we krwi. Ponadto kortyzol gromadzi się we włosach, a jego zawartość w poszczególnych częściach włosa zależy od stężenia tego hormonu we krwi w okresie wzrostu danego odcinka włosa (Meij i Mol, 2008; Russell i wsp., 2012).
Jak wspomniano w pierwszej części pracy, stężenie tego hormonu zmienia się m.in. pod wpływem stresu, który często jest związany z wizytą w lecznicy weterynaryjnej. Oznaczanie kortyzolu w moczu jest jednym z badań, które ograniczają wpływ stresu na wydzielanie kortyzolu. Okres półtrwania kortyzolu we krwi u psów wynosi poniżej 2 godzin. W związku z tym wynik badania stężenia tego hormonu w moczu odzwierciedla stężenie kortyzolu we krwi z dłuższego przedziału czasowego niż w przypadku badania stężenia kortyzolu w surowicy lub osoczu. Dzięki temu uśredniony jest wynik jego pulsacyjnego wydzielania, o czym wspomniano w pierwszej części pracy (Stockham i Scott, 2008).