BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Gastroenterologia
Ostre zapalenie wątroby u psa. Przypadek kliniczny
lek. wet. Karolina Petrykowska1
lek. wet. Anna Kołodziejska-Sawerska1
lek. wet. Aneta Bocheńska2
Ostre zapalenie wątroby jest chorobą przebiegającą z bolesnością jamy brzusznej, wysoką gorączką, osłabieniem, apatią, często z żółtaczką lub też objawami ze strony przewodu pokarmowego – wymiotami, biegunką. Przyczyn ostrego zapalenia wątroby może być wiele, między innymi choroby wirusowe, pasożytnicze, zatrucia toksynami czy lekami, występuje również idiopatyczne zapalenie wątroby. W miarę możliwości zalecane jest leczenie przyczynowe. Rokowanie jest różne w zależności od stanu pacjenta i przyczyny choroby.
Summary
Acute hepatitis in dog. Clinical report
Acute hepatitis is associated with a painful abdomen, high fever, weakness, apathy, often jaundice or GI symptoms, such as vomiting or diarrhea. There are many causes of acute hepatitis, including viral or parasitic diseases and toxin or drug poisoning; idiopathic hepatitis also occurs. Correction of the underlying pathology is recommended if it is possible. The prognosis varies depending on the patient and the cause.
Key words: dog, acute hepatitis, ALT, ASP
Pierwsza wizyta
Do lecznicy trafiła 6-letnia sterylizowana suka owczarek niemiecki z apatią i osłabieniem. Z wywiadu uzyskano informacje o zjedzeniu przez psa poprzedniego dnia słoniny i skór z wędzonego łososia. Owczarek był regularnie szczepiony i odrobaczany, miał także przeprowadzane co kilka miesięcy badania kontrolne krwi.
Podczas badania klinicznego stwierdzono bolesność w przodobrzuszu, podwyższoną temperaturę wewnętrzną – 40,6°C. Badania krwi (tab. I, II) nie odbiegały znacząco od normy. W badaniu ultrasonograficznym narządy miały prawidłową echogeniczność, położenie, kształt i wielkość. Podano leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, rozkurczowe (metamizol – Biovetalgin, kwas tolfenamowy – Tolfine, oraz drotawerynę – No-spa) i odesłano pacjenta do domu z zaleceniem głodówki.
Następnego dnia rano pacjent wrócił do lecznicy z nawrotem gorączki. Zalecono leki obniżające temperaturę i kroplówki. Wyniki badania morfologicznego krwi nie odbiegały od normy i wyników z dnia poprzedniego. Kolejnego dnia wykonano badanie USG jamy brzusznej. Wątroba była powiększona, w stanie zapalnym, zarys i struktura nerek były zatarte (ryc. 1). Badania krwi wykazały podwyższenie parametrów wątrobowych (tab. II). W moczu stwierdzono obecność małych ilości bilirubiny, azotynów i białka na poziomie 59,9 mg%. W mikroskopowym obrazie osadu moczu zaobserwowano 15-20 leukocytów w polu widzenia (w p.w.), 10-12 erytrocytów wyługowanych w p.w., 8-12 erytrocytów świeżych w p.w., 0-1 wałeczków szklistych w p.w. i pojedyncze nabłonki płaskie.