XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Parazytologia
Wybrane choroby pasożytnicze skóry kotów wywołane przez roztocze
dr n. wet. Marcin Szczepanik1
dr n. wet. Piotr Wilkołek1
lek. wet. Karina Chmielecka2
lek. wet. Łukasz Adamek1
Choroby wywołane przez pasożyty zewnętrzne są jednymi z częściej rozpoznawanych problemów dermatologicznych u kotów. Dla większości z nich najbardziej typowym objawem klinicznym jest różnego stopnia (zwykle znaczny) świąd, prowadzący w konsekwencji do rozwoju licznych zmian o charakterze pourazowym. W niniejszym artykule przybliżymy Czytelnikom niektóre z chorób pasożytniczych skóry wywołanych przez roztocze. Do tej grupy chorób należy przede wszystkim najczęściej rozpoznawana choroba ektopasożytnicza skóry u tego gatunku, jaką jest inwazja świerzbowca usznego Otodectes cynotis, a także rzadziej występujące inwazje świerzbowców drążących (Notoedres cati, Sarcoptes scabiei), inwazje Cheyletiella sp., Trombicula autumnalis oraz nużyca wywołana prze Demodex cati lub Demodex gatoi.
Summary
Selected feline ectoparasitic skin diseases caused by mites
Ectoparasitic skin diseases are common in cats. The most important clinical features of these diseases include pruritus and posttraumatic lesions. This article describes the clinical features and methods of diagnosis and therapy of selected parasitic skin diseases in cats. The most important and common ectoparasitic disease is otodectosis, caused by Otodectes cynotis. This disease is responsible for 50 to 85% of cases of otitis externa in cats. We also describe diseases caused by Notoedres cati, Cheyletiella sp., Demodex cati and Demodex gatoi.
Key words: cats, parasitology, Notoedres cati, Otodectes cynotis, Cheyletiella sp., Demodex cati, Demodex gatoi
Nużyca kotów (demodecosis)
Nużyca u kotów, w odróżnieniu od analogicznej choroby psów, nie jest zbyt powszechnie występującą chorobą. Wywoływana jest przez roztocze z rodzaju Demodex. U kotów opisane są co najmniej trzy gatunki tego pasożyta – D. cati, D. gatoi oraz nużeniec niemający jeszcze nazwy gatunkowej (podobny do D. gatoi, ale większy od niego) (24). Przypuszcza się, że tak jak u psów, D. cati jest komensalem skóry, w przypadku dwóch pozostałych gatunków nie jest to jednak pewne. D. cati lokalizuje się w świetle mieszków włosowych, podobnie jak D. canis u psów, natomiast D. gatoi występuje w warstwie rogowej naskórka (tak jak spotykany u psów D. cornei, charakteryzujący się zresztą podobną budową morfologiczną). W przypadku D. gatoi możliwe jest zarażanie się kotów zdrowych od osobników chorych, choroba ta jest więc zaraźliwa (inaczej jak u pozostałych gatunków nużeńców). Roztocze Demodex bytujące u kotów nie są zaraźliwe dla człowieka.
W przypadku nużycy wywołanej przez D. cati, do wystąpienia objawów klinicznych niezbędne jest zadziałanie czynników sprzyjających, prowadzących do spadku odporności. Tak jak u psów, nużyca (wywołana przez D. cati) może przebiegać w postaci miejsco...