XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Małe zwierzęta
Dziedziczne choroby oczu u psów. Cz. I
Peter G.C. Bedford
Występowanie dziedzicznych chorób oczu w populacji żyjących obecnie psów rasowych jest zagadnieniem dosyć złożonym, ponieważ dotyczy wielu ras i różnych elementów narządu wzroku. Na szczęście większość chorób została dobrze opisana klinicznie, a nowe jednostki chorobowe pojawiają się stosunkowo rzadko. Na pewno jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę na pojawianie się znanych chorób dziedzicznych u nowych ras psów.
Summary
Hereditary Ocular Disease in the dog. Part 1
The spectrum of inherited ocular disease in today’s pedigree dog population is a relatively complex one with many breeds and all parts of the eye being involved. Fortunately most of the diseases are well recognized clinically and the appearance of new genetically determined disease is unusual in today’s world. It is the emergence of known disease in new breeds that evokes the additional concern.
Key words: hereditary ocular disease, dog
Epidemiologia tych chorób różni się w zależności od kraju, do pewnego stopnia odzwierciedlając różnice w poziomie świadomości i troski o zwierzęta w poszczególnych państwach. Na przykład w Wielkiej Brytanii pięćdziesiąt osiem z dwustu dziesięciu ras zarejestrowanych przez Kennel Club jest obarczonych ryzykiem wystąpienia czternastu pierwotnych chorób narządu wzroku. Niestety dokładne dane na temat pojawiania się większości z tych chorób są rzadko dostępne, z powodu niedostatecznego uczestnictwa hodowców w badaniach (zarówno tych oficjalnych, jak i narzucanych przez kluby rasowe), a także w wyniku braku odzewu ze strony praktyk weterynaryjnych. Kolejnych czterdzieści dziewięć ras jest potencjalnie narażonych, a prawdopodobieństwo wystąpienia u nich choroby oczu o możliwej dziedzicznej etiologii jest wyższe niż wynikające z przypadkowej selekcji.
Wyeliminowanie chorób uwarunkowanych genetycznie powinno stanowić główny priorytet hodowli zdrowych psów o dobrym charakterze. Trudno wymyślić panaceum, które pozwoliłoby wyeliminować ten rodzaj chorób, ale nie ulega wątpliwości, że szybkie wprowadzenie testów DNA w połączeniu z rutynowym badaniem oczu jako części polityki rejestracyjnej w klubach hodowców może pomóc we wprowadzeniu pożądanych zmian. Niewątpliwie to na hodowcach i środowiskach hodowlanych spoczywa odpowiedzialność za to, aby ich rasa cieszyła się zdrowiem, a fakt, że zdecydowana większość rasowych psów wiedzie taki żywot, jest w znacznej mierze zasługą świadomych ludzi, którzy je wcześniej hodowali.
Choroba dziedziczna może być wrodzona lub rozwinąć się w dowolnym wieku, a przesądza o niej proces organogenezy. Należy jednak odróżniać terminy „wrodzony” i „dziedziczny”. Pierwszy odnosi się do defektu obecnego klinicznie w momencie narodzin, a ...