Małe zwierzęta
Problematyka łączenia ze sobą karm komercyjnych dla psów
lek. wet. mgr inż. zoot. mgr biol. Adam Mirowski
Żywienie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na stan zdrowia. Część psów je tylko karmy komercyjne. Niektóre wyłącznie jeden rodzaj, w dodatku przez bardzo długi czas. Wynika to z przekonania ich opiekunów, że nie powinno się łączyć ze sobą karm komercyjnych. Celem artykułu jest omówienie problematyki łączenia ze sobą karm komercyjnych dla psów. Artykuł dotyczy psów zdrowych, żywionych karmami bytowymi.
Summary
Mixing commercial dog foods
Nutrition is one of the most important factors influencing health status. Some dogs are fed only commercial dog foods. Not uncommonly, they eat just one type of food for a long time. Their owners believe that commercial dog foods should not be mixed. The aim of this paper is to present issues connected with mixing commercial dog foods. This article is about healthy animals.
Key words: veterinary dietetics, nutrition, commercial dog food, dog
Opiekunowie psów często mogą spotkać się z poglądem, że w przypadku stosowania pełnoporcjowej karmy komercyjnej nie powinno się podawać żadnych innych pokarmów, gdyż taka karma zawiera optymalne ilości wszystkich niezbędnych składników odżywczych, jest precyzyjnie zbilansowana, a częściowe jej zastąpienie inną karmą spowoduje zaburzenie ich równowagi, co może mieć negatywne efekty. Zakładając, że dana karma jest zbilansowana, to powyższe twierdzenie jest słuszne w przypadku łączenia jej z karmą niezbilansowaną. Jest ono słuszne także w przypadku łączenia ze sobą karm przeznaczonych dla różnych grup psów. Dodając karmę typu „maintenance” do dawki pokarmowej psa sportowego żywionego karmą typu „energy”, można nie osiągnąć efektu, który uzyskałoby się, stosując tylko ten drugi rodzaj karmy.
W przeciwieństwie do powyższych przykładów, łącząc zbilansowaną karmę typu „maintenance” ze zbilansowaną karmą tego samego rodzaju, otrzyma się zbilansowaną dawkę, która będzie odpowiednia dla psów o umiarkowanej aktywności fizycznej. Podobnie po połączeniu zbilansowanej karmy typu „energy” ze zbilansowaną karmą tego samego rodzaju otrzyma się zbilansowaną dawkę, która będzie nadawała się dla psów o dużej aktywności fizycznej. Otrzymana dawka byłaby niezbilansowana, gdyby przynajmniej jedna z tych karm też była niezbilansowana. Łącząc jednak karmy sprzedawane jako kompletne i zbilansowane, otrzyma się dawkę, którą również trzeba uznać za zbilansowaną. Wynika to z zasad matematyki. Innymi słowy, po połączeniu karm o składzie odpowiednim dla danego osobnika, bilans składników odżywczych ulegnie wypośrodkowaniu. Stopień wypośrodkowania będzie zależał od tego, w jakich proporcjach użyje się tych karm.