XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Cukrzyca
Cukrzyca kotów – co jeszcze można dodać?
prof. dr hab. Roman Lechowski
dr n. wet. Katarzyna Zabielska
lek. wet. Magdalena Szewczyk
Cukrzyca kotów, ze względu na coraz większą liczbę tych zwierząt w naszych domach, jest również coraz częstszym problemem, z którym zgłaszają się do nas właściciele. Przeglądając literaturę, w tym także publikacje polskie, można odnieść wrażenie, że o cukrzycy napisano już prawie wszystko. Jeżeli nawet w czasopismach lub podręcznikach nie można czegoś znaleźć, to liczba stron internetowych – zarówno dla lekarzy weterynarii, jak i dla właścicieli kotów chorych na cukrzycę – jest bardzo duża. Do tego dochodzą liczne fora internetowe, na których właściciele wymieniają się spostrzeżeniami, ale także oceniają lekarzy. Innymi słowy, często mamy do czynienia z właścicielami bardzo dobrze przygotowanymi do choroby swojego kota.
Summary
Diabetes mellitus in cats – what else can be added?
Diabetes mellitus in cats is a common metabolic disease, well-known to both veterinary practitioners and cat owners. The Internet, books and scientific articles are full of diverse information about its etiology, pathogenesis, methods of treatment and prognosis. The present article focuses on the most important aspects of monitoring treatment of diabetes mellitus such as daily monitoring of blood and urine glucose levels. We indicate the importance of stress on blood test results. We also describe the recommended ways of modifying insulin dosage regimens according to the type of insulin and the role of co-morbidities in insulin resistance.
Key words: diabetes mellitus, cat
Każdy dowie się od „dr. Google” lub od nas, że cukrzyca kotów należy do typu 2, a więc podstawowego typu cukrzycy występującej u ludzi. Jeżeli, nie daj Boże, właściciel sam cierpi na ten typ cukrzycy albo ma w rodzinie kogoś, kto na nią choruje, mamy przed sobą bardzo wymagającego, oczytanego, zadającego niejednokrotnie bardzo szczegółowe pytania i często wątpiącego lub krytycznego klienta.
Co możemy takiemu właścicielowi zaproponować? Co możemy mu powiedzieć, czego on nie wyczytał już w Internecie, nie dowiedział się od znajomych bądź od lekarzy medycyny, jeżeli sam jest chory na cukrzycę?
Po pierwsze, właścicielowi kota chorego na cukrzycę musimy poświęcić więcej czasu. Nawet jeżeli zorientujemy się, że o cukrzycy wie dużo, to na pewno nie wie tyle, ile wiemy my – o cukrzycy kotów w szczególności, a o kotach w ogóle. Nie wszyscy właściciele wiedzą, że kot jest zwierzęciem szczególnie wrażliwym na stres, a już bardzo niewielu z nich zdaje sobie sprawę, co dla ich kota może być stresem. Warto zwrócić uwagę właściciela, że kot w stresie może reagować wzrostem stężenia glukozy we krwi do wartości ponad 350 mg/dl (norma 80-120 mg/dl), a co jeszcze bardziej istotne – że może wykazywać znaczną leukocytozę (dla większości właścicieli wskaźnik istniejącego zapalenia), przekraczającą dwukrotnie zakres wartości prawidłowych.