BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Urologia
Niedrożność moczowodu z powodu kamicy moczanowej u psa – opis przypadku
lek. wet. Łukasz Majcher
lek. wet. Marta Popiel
W 5-10% przypadków kamicy dróg moczowych u psów kamienie lokalizują się w nerkach i moczowodach. Najczęściej występują kamienie struwitowe (fosforany amonowo-magnezowe) i szczawiany wapnia, rzadziej moczany, krzemiany i kamienie cystynowe. Objawy są nieswoiste i trudno jest ustalić rozpoznanie na podstawie obrazu klinicznego. Na dodatek pierwsze objawy często wiążą się z zaawansowaną wtórną chorobą nerek. Zdarza się, że kamicę nerek i moczowodów rozpoznaje się przypadkowo w trakcie badań obrazowych wykonywanych w innym celu. Ostateczną diagnozę stawia się na podstawie badania RTG (w tym urografii dożylnej) i USG.
Summary
A case of ureteral obstruction due to uric acid nephrolithiasis in a dog
In dogs, stones are located in kidneys and ureters in 5-10% of cases of urolithiasis. Most stones are made up of struvite (magnesium ammonium phosphate) and calcium oxalate, while urate, silicate and cystine stones are less common. The symptoms are not specific and diagnosis based on the clinical signs is difficult. In addition, the presenting symptoms are often associated with advanced secondary renal disease. Nephrolithiasis and ureterolithiasis are sometimes diagnosed incidentally during imaging studies performed for other purposes. The final diagnosis is made by X-ray (including intravenous urography) and ultrasound examination.
Key words: nephrolithiasis, ureterolithiasis, nephrolithotomy
Kamienie lokalizujące się w nerkach często nie dają żadnych objawów chorobowych. Jeżeli wtórnie dochodzi do odmiedniczkowego zapalenia nerek, pojawia się gorączka, bolesność okolicy nerek lub całego brzucha, rzadziej krwiomocz i zaburzenia mikcji. Dalszy rozwój choroby doprowadza do zaniku miąższu nerkowego w wyniku zbliznowaceń pozapalnych i do przewlekłej niewydolności nerek z klinicznym obrazem mocznicy. Jeżeli dojdzie do zatkania moczowodu przez kamień, jego część bliższa i miedniczka rozszerzają się. Z czasem doprowadza to do zaniku miąższu i wodonercza. Jeżeli druga nerka pracuje prawidłowo, rzadko prowadzi to do azotemii. Obustronna niedrożność moczowodów skutkuje natomiast rozwojem ostrej niewydolności nerek.
Badanie rentgenowskie wykonane w dwóch projekcjach ukazuje przy kamicy wysycenie cienia na tle miedniczki nerkowej lub moczowodów. Najmocniej cieniują kamienie struwitowe i szczawiany wapnia. W badaniu USG kamienie dają cień akustyczny. Badanie to...