Zwierzęta egzotyczne
Badanie ultrasonograficzne świnek morskich. Cz. I
dr n. wet. Piotr Marciński
Stale zwiększająca się wiedza i doświadczenie lekarzy weterynarii otwierają nowe możliwości leczenia zwierząt domowych. Rośnie zatem także zapotrzebowanie na dokładniejszą i bardziej wyrafinowaną diagnostykę. Dotyczy to zarówno tych tradycyjnych zwierząt domowych, jak psy, koty i zwierzęta gospodarskie, jak i tych, u których jeszcze stosunkowo niedawno nie wykonywało się praktycznie żadnych badań dodatkowych i które obejmowano źle kojarzącą się nazwą zwierząt futerkowych lub laboratoryjnych. Dzięki poprawiającej się jakości sprzętu także lekarze zajmujący się diagnostyką obrazową mogą podążać za zwiększającym się zapotrzebowaniem na wczesne rozpoznawanie chorób u tych małych pacjentów. Jedną z grup, z jakimi stykamy się w naszej pracy znacznie częściej niż dawniej, są świnki morskie.
Summary
Ultrasound investigation in guinea pigs. Part I
Nowadays guinea pigs are increasingly more frequently seen in ultrasound rooms. The ultrasound investigation enables visualization of abdominal and thoracic organs, as well as of the thyroid and the ocular region. Some subcutaneous lesions can also be evaluated. Some of the diseases diagnosed by ultrasound or organs visualised are specific to guinea pigs, while other resemble what is also seen in other animals. The ultrasound investigation is a relatively new and efficacious diagnostic method in these patients that does not require special ultrasound equipment.
Key words: guinea pig, ultrasound, veterinary
Wskazania do badania
Wskazania do badania ultrasonograficznego świnek morskich są podobne do tych u większych pacjentów, a więc dotyczą szczególnie narządów miąższowych, układu moczowego, ale także przewodu pokarmowego oraz serca i całej klatki piersiowej. Istniejąca jednak istotna różnica w budowie przewodu pokarmowego powoduje mniejszą możliwość oceny struktur żołądka i jelit z uwagi na zalegający obficie gaz oraz stałe wypełnienie treścią pokarmową.
Technika badania
U świnek morskich nie ma możliwości odpowiedniego przygotowania do badania USG w zakresie diety lub odpowiednio wypełnionego pęcherza moczowego, nie ma więc też specjalnych procedur poprzedzających badanie.
Badanie nie wymaga stosowania sedacji, nawet u bardziej nerwowych pacjentów. Wykonuje się je w ułożeniu grzbietowym, umożliwiającym dostęp do całej jamy brzusznej, klatki piersiowej i okolicy szyjnej, w tym tarczycy. Depilacja nie jest konieczna, choć ocena wszystkich rejonów jamy brzusznej, także z uwagi na gaz zalegający w przewodzie pokarmowym, wymaga od badającego więcej cierpliwości. Z powodu małych rozmiarów ocenianych narządów ważne jest, by badania przeprowadzać za pomocą głowic o częstotliwości minimum 7,5 MHz.