XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Małe zwierzęta
Metody leczenia lęku separacyjnego u psów
mgr inż., psych. zw. Izabela Narojek
dr n. wet. Jagna Kudła
Lęk separacyjny (LS) jest jednym z najczęściej spotykanych zaburzeń behawioralnych u psów. Z definicji lęk separacyjny objawia się występowaniem u zwierzęcia silnego stresu z powodu oddalania się osobnika przynależącego do danej grupy społecznej. Problemy związane z separacją (w tym niszczenie przedmiotów i wokalizacja) mogą występować w momencie całkowitej lub pozornej (na przykład gdy przebywa on w oddzielnym pomieszczeniu) nieobecności właściciela.
SUMMARY
Treatment of separation anxiety in dogs
Separation anxiety is one of the most common behavioural problems in dogs. Treatment of this condition can be a baffling problem. Correct diagnosis is essential. Several treatment methods are available. This article describes the seven most effective treatment methods for separation anxiety in dogs.
Key words: separation anxiety, dogs, treatment
Problemy te mogą mieć różne podłoże, m.in. strach, lęk, nadmierne przywiązanie, brak właściwej stymulacji, i wymagają różnego podejścia. W niektórych przypadkach wyżej wspomniane objawy nie są wynikiem odczuwania lęku i powinny zostać prawidłowo zróżnicowane. Pies odseparowany od opiekuna jest narażony na stres. Lęk jest u zwierzęcia mechanizmem obronnym. Lęk separacyjny może pojawić się u każdego psa bez względu na rasę. Zaburzenie to najczęściej rozwija się u zwierząt pomiędzy dziewiątym miesiącem a drugim rokiem życia. Występuje jednak również u starszych psów i może mieć związek z upośledzeniem zmysłów lub rozwojem zespołu zaburzeń poznawczych.
Przyczyny lęku separacyjnego u psów są często ściśle powiązane z zachowaniem właścicieli, którzy nieumiejętnie wychowują zwierzęta. Przyczynia się do tego brak wiedzy opiekunów na temat potrzeb psów i podstaw wychowania tego gatunku. Lęk separacyjny jest zaburzeniem nabytym na drodze doświadczenia zwierzęcia.
Objawy lęku separacyjnego
Lęk separacyjny u psa może przejawiać się w bardzo różny sposób – od delikatnej wokalizacji po silny atak paniki, który często kończy się dewastacją miejsca przebywania zwierzęcia. Najczęściej spotykane objawy lęku separacyjnego to:
1) wokalizacja po wyjściu opiekuna z domu
2) drapanie i niszczenie mebli, skakanie na drzwi, przez które wyszedł opiekun
3) niszczenie napotkanych na drodze przedmiotów
4) znoszenie rzeczy do legowiska, głównie ubrań opiekuna
5) defekacja lub oddawanie moczu w domu
6) odmowa przyjmowania pokarmu.
Ponadto w sytuacjach lękowych występują objawy somatyczne, takie jak ślinienie się, przyspieszone tętno, rozszerzenie źrenic i intensywne zianie.