XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Duże zwierzęta
Choroby układu moczowego bydła
dr n. wet. Katarzyna Żarczyńska
lek. wet. Dominika Wysocka
dr hab. Przemysław Sobiech prof. UWM
Choroby układu moczowego bydła to zagadnienie, które w praktyce klinicznej zwierząt gospodarskich jest niejednokrotnie pomijane. Jednostki chorobowe związane z tym układem bardzo często nie dają charakterystycznych objawów lub objawy są maskowane przez choroby bardziej charakterystyczne dla danego okresu fizjologicznego (zaburzenia metaboliczne, zapalenie wymienia, zapalenie macicy), co w dużym stopniu wpływa na trudności diagnostyczne. W niniejszym opracowaniu zostaną przedstawione główne nieprawidłowości dotyczące układu moczowego bydła, ich diagnostyka oraz leczenie.
SUMMARY
Urinary tract diseases in cattle
The issue of urinary tract diseases is often overlooked in cattle clinical practice. Diseases associated with this organ system often do not produce any specific symptoms, or those symptoms are concealed by diseases more specific to particular physiological periods (e.g. metabolic diseases, mastitis, metritis), which greatly contributes to diagnostic difficulties. This paper presents major pathologies of the urinary tract of cattle, including their diagnosis and treatment.
Key words: cattle, urinary tract, pathology, urinalysis
Chorobom układu moczowego zarówno cieląt, jak i bydła dorosłego poświęca się znacznie mniej uwagi, niż ma to miejsce w przypadku innych gatunków zwierząt. Wynika to między innymi z faktu, że w przypadku jednostek chorobowych dotyczących tego układu objawy są często mało swoiste, a wiedza z tej dziedziny jest bardzo ograniczona. Należy pamiętać, że w ciągu pierwszych dni życia pępek cielęcia jest narażony na zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego i stanowi główne miejsce wnikania drobnoustrojów do organizmu (Żarczyńska i wsp., 2011). Infekcja może przejść z moczownika do pęcherza moczowego i za pośrednictwem moczowodów do nerek. U krów ważną bramę wnikania drobnoustrojów do układu moczowego stanowi pochwa. Różne czynniki uszkadzające błonę śluzową w dolnej części układu moczowego, między innymi choroby po porodzie czy cewnikowanie, mogą predysponować do zapalenia pęcherza i odmiedniczkowego zapalenia nerek (Yeruham i wsp., 2006).
W celu rozpoznania chorób układu moczowego bydła często oprócz wywiadu i badania klinicznego konieczne może okazać się wykonanie badań dodatkowych, takich jak badanie moczu (ogólne – na obecność składników patologicznych, badanie osadu, badanie ba...
Aby uzyskać miarodajny wynik badania moczu, pobrany mocz powinien być jak najszybciej poddany analizie, najlepiej w ciągu 30 minut. Jeśli nie jest to możliwe, próbkę należy przechowywać w warunkach chłodniczych, nie dłużej jednak niż 12 godzin. Sc...