XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Małe zwierzęta: rehabilitacja
Leczenie ultradźwiękami zapalenia ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia oraz choroby zwyrodnieniowej stawów u psów
lek. wet. Anna Kaniewska1
mgr Anna Jaworska1
dr n. wet. Aneta Bocheńska2
Ultradźwięki to fale sprężyste niesłyszalne dla człowieka. W naturze wytwarzane są przez wiele zwierząt, na przykład przez delfiny i nietoperze. Ze względu na bardzo duże zastosowanie w technice, przemyśle, a także medycynie docenia się specyfikę ich oddziaływań z materią.
SUMMARY
Practical aspects of ultrasound therapy in bicipital tenosynovitis in dogs
Ultrasound waves are clinically used to diagnose and treat very common diseases, including bicipital tenosynovitis and osteoarthritis. This article extensively discusses the practical use of ultrasound therapy in dogs. The actions of ultrasound therapy described here produce various short- or long-lasting beneficial effects in internal organs. Frequency and intensity are the parameters most commonly taken into consideration in ultrasound therapy.
Key words: biceps brachii, tenosynovitis, osteoarthritis, therapeutic ultrasound
W medycynie fale ultradźwiękowe znajdują zastosowanie zarówno w diagnostyce, jak i w lecznictwie. Diagnostyka wykorzystuje działanie bierne ultradźwięków, czyli ich odbicie od badanych struktur. Dostarcza to informacji o ułożeniu i kształcie narządów, a także o ich strukturze. Czynne działanie ultradźwięków, opisane w tym artykule, wywołuje liczne, nieodwracalne lub utrzymujące się długo zmiany w narządach wewnętrznych, co jest wykorzystywane w rehabilitacji. Efekty terapeutyczne zależą przede wszystkim od mocy ultradźwięków i czasu ich działania oraz od zdolności tkanki do ich pochłaniania. Tkanka pochłaniająca falę ultradźwiękową wytwarza również ciepło, co powoduje nagrzewanie się tych obszarów. Fala o niedużej częstotliwości i mocy wywołuje mikromasaż, natomiast duże dawki doprowadzają do przekrwienia i przegrzania tkanek oraz tworzenia się w nich pęcherzyków gazu na skutek zjawiska fizycznego zwanego kawitacją. Wszystko to może doprowadzić do uszkodzenia lub zniszczenia struktur biologicznych (1).
Parametry zabiegów ultradźwiękowych (2)
W fizykoterapii weterynaryjnej stosuje się najczęściej częstotliwości z zakresu 1 MHz i 3 MHz. Trzeba pamiętać, że częstotliwość jest odwrotnie proporcjonalna do głębokości penetracji i to ona przesądza o tym, jak głęboko fala ultradźwiękowa wniknie w tkanki:
- 1 MHz – penetracja głębsza (głębsze ogrzanie tkanek) – 2-5 cm
- 3 MHz – penetracja płytsza – 0-3 cm.
Kolejnym parametrem, który należy dostosować przed leczeniem, jest moc. Działanie ultradźwięków w zależności od mocy przedstawiono w tab. I. W trakcie doboru mocy ultradźwięków trzeba pamiętać o działaniu termicznym. Moc większa niż 1,0-2,0 W/cm2 w ciągu 5 minut ogrzewa tkankę do temperatury nawet 45°C.