ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Przejdź do sklepu >
Praktyczna szkoła kardiologii
Co lekarz praktyk powinien wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym u kotów – najnowsze wytyczne
dr n. wet. Alicja Cepiel1
dr hab. Agnieszka Noszczyk-Nowak prof. UP1
lek. wet. Michał Kośmieja2
lek. wet. Marcin Michałek1
prof. dr hab. Urszula Pasławska1
Nadciśnienie tętnicze u kotów jest dobrze poznaną, lecz często umykającą prawidłowej diagnozie jednostką chorobową. Za nadciśnienie tętnicze uważa się stan podwyższonego ciśnienia, skurczowego oraz rozkurczowego, utrzymujący się stale. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może spowodować wtórne uszkodzenia w tak zwanych narządach docelowych, takich jak gałki oczne, nerki, mózg i układ krążenia.
U kotów w większości przypadków nadciśnienie pojawia się jako stan wtórny do innych chorób układowych. Ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego wzrasta wraz z wiekiem – jest ono częstsze u kotów powyżej 10. roku życia. Profilaktyczny pomiar ciśnienia u kotów jest wciąż wykonywany za rzadko, dlatego też dużo przypadków hipertensji jest nierozpoznawanych, a co za tym idzie – nieleczonych. W 2017 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Medycyny Kotów (ISFM) wydało wytyczne co do rozpoznawania i leczenia nadciśnienia tętniczego u tego gatunku (1). Niniejszy artykuł ma za zadanie przybliżyć najważniejsze aspekty tych wytycznych.
Wskazania do pomiaru ciśnienia
Najważniejszymi wskazaniami do pomiaru ciśnienia u kotów są:
- przewlekła niewydolność nerek
- nadczynność tarczycy
- hiperaldosteronizm
- hiperadrenokortycyzm
- guz chromochłonny rdzenia nadnerczy
- zmiany wtórne w narządach docelowych.
Obecność powyższych zmian umieszcza kota w tzw. grupie ryzyka, u której pomiar ciśnienia powinien być wykonywany natychmiastowo oraz kontrolnie co 3-6 miesięcy.
Wraz z wiekiem u kotów zwiększa się ciśnienie skurczowe krwi, a co za tym idzie – również ryzyko nadciśnienia (2, 3). Między innymi w związku z tym najnowsze wytyczne wskazują, że należy badać także zdrowe koty, z różną częstością, która zależy od ich wieku.
- Koty zdrowe w wieku 3-6 lat – sugerowane badanie raz w roku. Jest ono przeprowadzane również po to, aby uzyskać swoiste dla danego kota wartości referencyjne, które mogą być przydatne w późniejszym okresie.
- Koty zdrowe w wieku 7-10 lat – zalecane jest badanie co najmniej raz w roku.
- Koty zdrowe w wieku 11 lat oraz powyżej – zalecane jest badanie co 6-12 miesięcy.
Nadciśnienie pierwotne/idiopatyczne
Idiopatyczne nadciśnienie tętnicze jest stwierdzane u około 13-20% kotów z hipertensją (1). Rozpoznawane jest poprzez wykluczenie wszystkich wtórnych czynników mogących powodować nadciśnienie. Podejrzewa się, że część pacjentów z pierwotnym nadciś...