ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Przejdź do sklepu >
Praktyczna szkoła dermatologii
Czy istnieje konieczność antybiotykoterapii w każdym przypadku ostrego sączącego zapalenia skóry u psów?
lek. wet. Żaneta Listowska
Ostre sączące zapalenie skóry, nazywane także ropno-urazowym zapaleniem skóry albo potocznie „hot-spot” („gorąca plama”), to jedna z najczęściej rozpoznawanych chorób dermatologicznych psów w okresie wiosenno-letnim. Rutynowe leczenie, wielokrotnie opisywane w literaturze naukowej, obejmuje między innymi ogólnoustrojowe podawanie antybiotyków o szerokim zakresie działania. Czy jest to postępowanie w pełni uzasadnione i czy można go uniknąć, stosując inny schemat leczenia?
Definicja
Ostre sączące zapalenie skóry to ogniskowy, ostry, wysiękowy stan zapalny skóry powstający wtórnie do jej samouszkodzeń. Czynnikiem indukującym uporczywe lizanie, drapanie albo ocieranie określonych obszarów ciała przez zwierzę jest odczuwany w tych miejscach świąd lub ból. „Hot-spot” pojawia się nagle i ma tendencję do szybkiego powiększania się (1, 4, 5, 10).
Etiologia
Nie istnieje pojedynczy czynnik etiologiczny odpowiadający za rozwój tej choroby. Wszystko, co powoduje świąd, pieczenie lub ból skóry, a tym samym prowokuje psa do drapania się, może skutkować rozwojem ropno-urazowego zapalenia skóry (5, 10). Do częstych czynników należą: inwazja pcheł lub innych ektopasożytów, nadwrażliwość na ukąszenia owadów, zapalenie zewnętrznych przewodów słuchowych, choroby zatok okołoodbytowych oraz kontaktowe zapalenie skóry (2, 4, 5, 10). Niekiedy zmiany na skórze pojawiają się w ciągu jednego lub kilku dni po strzyżeniu. Sugeruje to, że podrażnienie ostrzem maszynki również przyczynia się do wystąpienia „gorącej plamy” (4, 10). Szczególną predyspozycję do rozwoju choroby obserwuje się u psów o gęstych lub długich włosach, jak golden retriever, labrador retriever, chow chow, berneński pies pasterski czy owczarek niemiecki długowłosy. Wilgotne i gorące środowisko zewnętrzne, ulewne deszcze, a także częste kąpiele w naturalnych zbiornikach wodnych powodują nadmierne gromadzenie się wilgoci pod gęstą okrywą włosową i w konsekwencji macerację skóry, inicjującą rozwój stanu zapalnego. To tłumaczy sezonowość występowania choroby, która przypada na okres wiosny i lata (1, 2, 4, 5, 10).