XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Temat numeru: endokrynologia
Przeszczepienia wysp trzustkowych w leczeniu cukrzycy u psów – realna perspektywa czy ślepa uliczka?
dr n. wet. Anna Burdzińska
Większość przypadków cukrzycy u psów przypomina cukrzycę typu 1 u ludzi. W medycynie człowieka podejmowanych jest wiele wysiłków, aby ulepszyć procedury lecznicze u diabetyków. Jedną z nowoczesnych terapii jest alogeniczne przeszczepienie wysp trzustkowych. Niedawne badania kliniczne potwierdziły nieszkodliwość takiego leczenia i dowiodły jego zadowalającej skuteczności u pacjentów z cukrzycą typu 1. Powstaje pytanie, czy podobna metoda może być zaadaptowana w medycynie weterynaryjnej.
Cukrzyca to jedno z najczęściej występujących zaburzeń endokrynologicznych u psów. Etiopatogeneza cukrzycy u tego gatunku jest wieloczynnikowa, uważa się jednak, że większość przypadków można sklasyfikować jako formę analogiczną do cukrzycy typu 1 występującej u ludzi (5). Badania nad leczeniem cukrzycy u ludzi są od dekad prowadzone bardzo intensywnie, a ich efektem są zaawansowane schematy diagnostyczno-terapeutyczne. Z pewnością warto przyglądać się postępom w diabetologii człowieka i weryfikować potencjalną przydatność nowych technik normalizacji glikemii w medycynie weterynaryjnej.
Do takich nowoczesnych procedur wdrażanych w medycynie człowieka należą transplantacje wysp trzustkowych (6). W założeniu przeszczepione wyspy miałyby umożliwić utrzymanie normoglikemii u chorego poprzez wydzielanie insuliny adekwatnie do aktualny...