BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Zadaj pytanie specjaliście
Czas potrzebny na przeniesienie chorób odkleszczowych
Na pytanie odpowiada prof. dr hab. Łukasz Adaszek
Po jakim czasie pasożytowania kleszcza na psie dochodzi do przeniesienia takich chorób jak anaplazmoza, babeszjoza czy borelioza?
Kleszcze stanowią istotny problem dla psów i ich właścicieli, między innymi dlatego, że są wektorami niebezpiecznych chorób, takich jak babeszjoza, borelioza, anaplazmoza, wirusowe zapalenie mózgu czy erlichioza. Dlatego wiedza na temat sposobu przenoszenia tych jednostek oraz skutecznej profilaktyki przeciwkleszczowej ma duże znaczenie zarówno dla hodowców psów, jak i lekarzy weterynarii.
W wielu przypadkach wczesne usunięcie kleszczy z powłok ciała psa jest wystarczającym środkiem zapobiegawczym, w pełni chroniącym przed rozwojem ewentualnej choroby odkleszczowej.
Odnosząc się do poszczególnych patogenów, których dotyczy pytanie, należy stwierdzić że:
1. Transmisja Anaplasma phagocytophilum z zakażonego kleszcza na psa rozpoczyna się już po kilku godzinach od wszczepienia się tego ostatniego w skórę zwierzęcia. By jednak w organizmie czworonoga została osiągnięta minimalna dawka zakaźna riketsji, która jest w stanie wywołać chorobę, czas kontaktu kleszcza z psem (pobierania krwi) powinien być nie krótszy niż 48 godzin. W związku z tym, jeżeli przed upływem tego czasu kleszcz zostanie wyciągnięty lub zabity, szanse na przeniesienie choroby są znikome (3).