BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Anestezjologia
Rola pimobendanu iniekcyjnego przy hipotensji śródoperacyjnej
lek. wet. Zuzanna Szymula, członek AVA, VASTA, ESVC
Pimobendan to doustny lek inotropowo dodatni, powszechnie stosowany w przypadku kardiomiopatii rozstrzeniowej (ang. DCM) oraz przewlekłej zwyrodnieniowej choroby zastawek przedsionkowo-komorowych (ang. CMVD). Czy jego forma iniekcyjna może znaleźć zastosowanie przy stanach nagłych oraz powikłaniach znieczulenia ogólnego?
Pimobendan to mieszanina recemiczna, przy czym za efekt inotropowo dodatni (zwiększenie siły skurczu) odpowiada głównie izomer lewoskrętny (11). Pimobendan znany jest lekarzom praktykom, zwłaszcza zajmującym się kardiologią, jako doustny lek inotropowo dodatni dla psów z kardiomiopatią rozstrzeniową oraz przewlekłą zwyrodnieniową chorobą zastawek przedsionkowo-komorowych. Najnowsze, trwające pięć lat badanie nad pimobendanem – badanie EPIC (ang. Evaluation of Pimobendan in dogs with Cardiomegaly) prowadzone w 36 ośrodkach badawczych na całym świecie – potwierdza, że lek ten opóźnia u psów pojawienie się pierwszych objawów klinicznych choroby serca o 15 miesięcy, a tym samym wydłuża stadium bezobjawowej choroby serca oraz opóźnia wystąpienie objawów niewydolności krążenia (CHF).
Pimobendan to jedyny zarejestrowany dla zwierząt selektywny inhibitor izoenzymu obwodowej fosfodiesterazy III (PDE III). Jego działanie prowadzi do wzrostu stężenia cAMP i cGMP w mięśniówce gładkiej ściany naczyń krwionośnych, wpływając na szereg działań naczyniowych. Jednakże główne działanie pimobendanu to zwiększenie wrażliwości białek kurczliwych na komórkowe jony wapnia poprzez wzrost powinowactwa i siły połączenia z kompleksem troponinowym, co w konsekwencji prowadzi do większej siły skurczu mięśnia sercowego. Natomiast wzrost stężenia cAMP zwiększa dostępność wapnia w kardiomiocytach i przyspiesza jego przemieszczanie w czasie skurczu, a zmniejsza jego dostępność w komórkach mięśni gładkich naczyń, powodując relaksację zarówno łożyska żylnego, jak i tętniczego. Prowadzi to do spadku oporu naczyniowego w naczyniach obwodowych i płucnych oraz obniżenia ciśnienia napełniania komory. Ponadto usprawnia krążenie wieńcowe i poprawia przepływ krwi przez wszystkie warstwy mięśnia sercowego. Wpływa też na okres relaksacji mięśnia sercowego, powodując znaczną poprawę warunków hemodynamicznych w przypadku upośledzonego krążenia oraz poprawę krążenia trzewnego i mózgowego (6, 3).
U zwierząt geriatrycznych oraz przy niewydolności krążenia dochodzi do dysfunkcji receptorów reagujących na zmiany ciśnienia krwi (tzw. baroreceptorów). Pimobendan pobudza je i umożliwia regulację ciśnienia krwi w sytuacjach nagłych. Dodatkowo ham...