ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Przejdź do sklepu >
ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Przejdź do sklepu >
04/08/2020
Pacjentem był kot rasy perskiej, kastrowany samiec w wieku 16 lat o imieniu Pafnucy. Masa ciała zwierzęcia wynosiła 3,7 kg. Kot był utrzymywany w mieszkaniu, ale miał możliwość wychodzenia na balkon i do ogrodu. W domu mieszkał również drugi kot, ale między zwierzętami nie dochodziło do konfliktów.
Dotychczasowe żywienie obejmowało podawanie suchej karmy Royal Canin Renal, Renal Special, Renal Select. Jako dodatek stosowano bytowy pokarm wilgotny w saszetkach i puszkach różnych marek.
Rok wcześniej kot był leczony z powodu ostrej niewydolności nerek. Aktualnie wymagał podawania diety przeznaczonej dla kotów z problemami nefrologicznymi. Właściciel zgłaszał brak apetytu u zwierzęcia, spadek masy ciała oraz zmiany skórne w obrębie głowy i szyi.
Podczas konsultacji masa ciała pacjenta wynosiła 3,7 kg – kot uzyskał 3 punkty w skali BCS (Body Condition Score). Z wywiadu wynikało, że nastąpiło obniżenie masy ciała – wcześniej pacjent ważył około 4,2 kg. Mimo to ogólna kondycja zwierzęcia była dość dobra, kot zachowywał się normalnie. Właściciel twierdził, że w domu również jest zainteresowany otoczeniem, pobiera pokarm i wodę, wypróżnia się bez problemów.
W badaniu klinicznym stwierdzono niewielkiego stopnia zaniki mięśniowe w okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz na kończynach miednicznych. Na szyi zaobserwowano strupy. Po wnikliwym wywiadzie i badaniu dermatologicznym postawiono podejrzenie alergii lub nietolerancji pokarmowej. Zalecono wykonanie przeglądowych badań krwi – profilu morfologicznego i biochemicznego. Nie ujawniły one przeciwwskazań do zastosowania diety hipoalergicznej.
Ponieważ kot wcześniej był leczony z powodu ostrej niewydolności nerek, a wyniki badania krwi (tab. I, II) wykazały lekko podwyższone stężenie mocznika, zalecono dietę Royal Canin Multifunction Renal + Hypoallergenic.
Podczas wizyty kontrolnej po 10 tygodniach stosowania diety masa ciała zwierzęcia wynosiła 4,05 kg, czyli wzrosła o 0,35 kg. Pacjent uzyskał 4 punkty w ocenie BCS (Body Condition Score). Badanie kliniczne nie wykazało istotnych zmian, ogólna kondycja kota pozostawała dobra. Nie stwierdzono zmian dermatologicznych. Kontrolne badanie morfologiczne i biochemiczne krwi (tab. III, IV) nie wykazało istotnych klinicznie zmian, parametry „nerkowe” pozostały na porównywalnym poziomie jak w poprzednim badaniu.
Właściciel poinformował, że kot chętnie je karmę, mimo że początkowo trudno było mu zaakceptować inny smak i rodzaj granulatu. Po mniej więcej tygodniu przyzwyczaił się jednak do nowej diety. Nie obserwowano zaburzeń w oddawaniu kału (nie wystąpiła biegunka ani zaparcie). Pewnym problemem był brak wcześniej stosowanych saszetek z pokarmem wilgotnym.