BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Hematologia
Zespół uwięźniętych neutrofili u psa – opis przypadku
lek. wet. Aleksandra Migrała
Zespół uwięźniętych neutrofili (trapped neutrophil syndrom, TNS) jest to choroba dziedziczona w sposób autosomalny recesywny, występująca u psów rasy border collie. W TNS głównym problemem jest zaburzenie uwalniania neutrofili ze szpiku kostnego do krwi.
Suczka rasy border collie o imieniu Morrigan była pod opieką przychodni weterynaryjnej od momentu pojawienia się w nowym domu. Pies był szczepiony i odrobaczany zgodnie z obecnymi zaleceniami. Rozwój zwierzęcia w czasie wizyt kontrolnych nie budził niepokoju. W 11. tygodniu życia psa właściciel zaobserwował u Morrigan objawy zapalenia pęcherza moczowego, takie jak częstomocz i bolesność podczas oddawania moczu przy ogólnym dobrym samopoczuciu zwierzęcia. Objawy ustąpiły po leczeniu preparatem wspomagającym czynność dolnych dróg moczowych (wyciąg z żurawiny, wyciąg z pietruszki, glukozamina) połączonym z meloksykamem.
W 17. tygodniu właściciele zgłosili się do lecznicy, zaniepokojeni utrzymującym się od doby posmutnieniem, zmniejszonym apetytem oraz słabością kończyn miednicznych. W badaniu klinicznym stwierdzono podwyższenie temperatury ciała do 40°C, zmianę obrysu żuchwy bez wyczuwalnego obrzęku i bolesność szyjnego odcinka kręgosłupa. Suczka podczas badania była mocno zaniepokojona i unikała dotyku, co nie było obserwowane w czasie wcześniejszych wizyt. Objawowo zastosowano meloksykam i metamizol w iniekcji oraz zalecono wizytę kontrolną następnego dnia.
Z wywiadu uzyskanego kolejnego dnia wynikało, że po leczeniu pies poczuł się zdecydowanie lepiej, chętnie zjadł, bawił się. Właściciele zauważyli jednak, że rano jego samopoczucie było już nieco gorsze. W czasie badania klinicznego temperatura ciała wynosiła 40,4°C, pies nadal unikał dotyku. Z powodu wciąż podniesionej temperatury wykonano badanie krwi, w którym stwierdzono silną leukopenię z neutropenią, a także obniżoną aktywność kinazy kreatynowej. Zalecono kontynuację leczenia meloksykamem w tabletkach oraz doraźne podawanie metamizolu, jeżeli temperatura będzie się podnosić. Właściciel miał mierzyć temperaturę dwa razy dziennie. Z powodu nieswoistych objawów poproszono właścicieli o kontakt z hodowcą w celu ustalenia profilu genetycznego rodziców, w szczególności pod kątem tzw. zespołu uwięźniętych neutrofili (Trapped Neutrophil Syndrome, TNS) występującego u tej rasy.