XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Onkologia
Mięsak histiocytarny u psa – opis przypadku
lek. wet. Katarzyna Purzycka, MVetMed, MRCVS, DipACVIM (Oncology)1
dr Olga Witkowska-Piłaszewicz2
Mięsak histiocytarny jest nowotworem wywodzącym się najczęściej ze śródmiąższowych komórek dendrytycznych – populacji histiocytów znajdujących się w narządach wewnętrznych, tkance podskórnej i skórze. Klinicznie wyróżnia się dwie najczęstsze formy nowotworu – miejscową lub rozsianą. Niedawno ustalono, że sznaucery miniaturowe są rasą predysponowaną do mięsaka histiocytarnego, szczególnie postaci płucnej i śródpiersiowej.
Opis przypadku
Na podstawie wyniku badania radiologicznego klatki piersiowej do kliniki referencyjnej skierowano kastrowanego samca sznaucera miniaturowego w wieku 9 lat i 8 miesięcy, u którego zaobserwowano guz na terenie śródpiersia. Pies od miesiąca wykazywał takie objawy jak zmniejszony apetyt oraz suchy, nawracający kaszel.
Kondycję ciała zwierzęcia oceniono jako dobrą. Pies nie wykazywał objawów bólowych ani posmutnienia. W trakcie badania klinicznego nie zaobserwowano żadnych zmian poza osłuchowymi – występowały głośniejsze szmery oddechowe po lewej stronie w porównaniu z prawą, bez zwiększonego wysiłku oddechowego. Wartości podstawowych parametrów morfologicznych i biochemicznych krwi pozostawały w zakresach norm.
Wykonano badanie klatki piersiowej i jamy brzusznej techniką tomografii komputerowej. Ujawniło ono obecność guza w doczaszkowym płacie lewego płuca, prawdopodobnie obejmującego także część doogonowego płata (ryc. 1). Dodatkowo węzły chłonne śródpiersiowe i tchawiczo-oskrzelowe były powiększone. Ponadto zaobserwowano dwa obszary konsolidacji płuc, które nasuwały podejrzenie wtórnego procesu zapalnego. Wykorzystując technikę biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej pod kontrolą ultrasonograficzną, pobrano materiał ze zmiany w płucu oraz z okolicznych powiększonych węzłów chłonnych. Obraz komórek w badaniu cytologicznym wskazywał z wysokim prawdopodobieństwem na mięsaka histiocytarnego z przerzutami do węzłów chłonnych (ryc. 2).