BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Diagnostyka obrazowa
Zastosowanie tomografii komputerowej w rozpoznawaniu dyskopatii i przepuklin krążka międzykręgowego
dr n. wet. Anna Łojszczyk1
lek. wet. Grzegorz Janicki2
mgr inż. Barbara Lisiak1
W pracy przedstawiono obraz tomograficzny dyskopatii i przepuklin krążka międzykręgowego. Badanie radiograficzne jest jedną z pierwszych metod diagnostyki obrazowej przy podejrzeniu zmian o charakterze dyskopatii. Często jest jednak niewystarczające do rozpoznania przepukliny krążka międzykręgowego. Najczęściej stwierdza się przepukliny typu I i II według Hansena, a przeglądowe badanie tomograficzne jest szczególnie efektywne w obrazowaniu stanów przewlekłych u dużych ras psów. W innych przypadkach wymaga uzupełnienia badaniem mielograficznym. Jeżeli inne metody diagnostyki obrazowej nie odpowiadają na pytanie, co jest przyczyną choroby kręgosłupa, oraz nie są zgodne z wynikami badania neurologicznego, należy rozważyć rezonans magnetyczny.
Choroba krążka międzykręgowego (intervertebral disc disease, IVDD) jest jedną z najczęstszych chorób kręgosłupa o charakterze postępującym, występującą głównie w odcinku piersiowo-lędźwiowym (2, 9). Najczęściej dotyczy psów, u kotów zdarza się rzadko (11).
W przebiegu choroby dochodzi do zaniku macierzy zewnątrzkomórkowej krążka, a następnie jego zwyrodnienia i zmniejszenia jego grubości (14). Niefizjologiczne obciążenia kręgosłupa w takich przypadkach mogą skutkować rozerwaniem pierścienia włóknistego i powstawaniem szczelin w płytkach granicznych kręgów (1, 15).
Badanie radiograficzne jest jedną z pierwszych metod diagnostyki obrazowej w przypadku podejrzenia dyskopatii. U psów ras chondrodystroficznych, u których najczęściej dochodzi do metaplazji chrzęstnej jądra miażdżystego i mineralizacji dystroficznej, widoczna jest mineralizacja jądra miażdżystego lub całego krążka międzykręgowego (ryc. 1). U pozostałych ras, u których dochodzi do metaplazji włóknistej i przemiany jądra miażdżystego w tkankę włóknistą, widoczne jest zwężenie lub klinowate ustawienie szpary międzykręgowej, a także wytwórcze zmiany zwyrodnieniowe w postaci osteosklerozy płytek granicznych w sąsiedztwie zmienionego chorobowo krążka oraz osteofity na dobrzusznych krawędziach kręgów, w bezpośrednim sąsiedztwie szpar międzykręgowych (spondylosis deformans) (ryc. 2) (1, 2, 17).
Badanie RTG pozwala również na wykluczenie innych chorób, takich jak na przykład zmiany pourazowe, zapalenie lub proces nowotworowy (5). Znacznie mniejszą wiarygodność wykazuje jednak w przypadku przepuklin krążka – nie pozwala na wystarczająco dokładną identyfikację miejsca przemieszczenia, a ocena jest niejednokrotnie mocno subiektywna (9, 12). W takich wypadkach w celu wykrycia miejsca przemieszczenia często przydatna jest tomografia komputerowa (9).