BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Zwierzęta egzotyczne
Częściowe usunięcie prącia u koszatniczki po ucisku przez pierścień z włosów
lek. wet. Anna Wilczyńska1
lek. wet. Sylwia Sajdak1
dr n. wet. Jerzy Ziętek1
lek. wet. Łukasz Dąbrosiak1
Maria Mazur2
prof. dr hab. Łukasz Adaszek1
Powstanie pierścienia utworzonego z włosów i zabrudzeń jest częstą przyczyną wizyt właścicieli koszatniczek i szynszyli u lekarza weterynarii. Większość takich przypadków nie wymaga znieczulenia pacjenta, a świeżo powstały pierścień można usunąć za pomocą wilgotnego gazika i pęsety. W przypadku zwierząt agresywnych lub niedających się poskromić można wspomóc się znieczuleniem wziewnym, aby zapobiec uszkodzeniu prącia przy usuwaniu włosów. Przedstawiony przypadek wymagał chirurgicznej interwencji i wykorzystania niekonwencjonalnych materiałów ze względu na specyfikę gatunkową oraz charakter uszkodzenia. Brak reakcji na zaawansowane uszkodzenie prącia może bowiem skutkować zatrzymaniem oddawania moczu, zakażeniem dróg moczowych oraz uszkodzeniem tkanek, w skrajnym przypadku prowadzącym do martwicy prącia. Opisana poniżej procedura może być przydatna w przypadku konieczności nagłej interwencji chirurgicznej, ponieważ oparta jest na materiałach dostępnych w każdym gabinecie.
Wstęp
Pierścień z włosów na prąciu szynszyli lub koszatniczki, zwany inaczej obręczą bądź obrączką, to zbity, filcowy, ciasno przylegający do prącia twór, zwykle znajdujący się pod napletkiem (ryc. 1). Tworzy się z wyrwanych kępek futra samca albo po kopulacji z futra samicy. Może on pojawiać się zarówno u samców żyjących samotnie, jak i w stadach jednopłciowych bądź mieszanych, szczególnie u zwierząt młodych w okresie dojrzewania. Uciskając na prącie, może powodować zaburzenia w krążeniu krwi i prowadzić do niedrożności cewki moczowej. W przewlekłych przypadkach może dojść do wypadnięcia prącia, martwicy prowadzącej do niezdolności do kopulacji oraz w skrajnych przypadkach do amputacji (1, 2).
Pierścień może być słabo widoczny lub całkowicie niewidoczny, dopiero palpacyjnie można wyczuć delikatne zgrubienie na trzonie prącia. Po odsunięciu napletka mogą ukazać się pojedyncze kępki włosków albo uformowany pierścień. Może temu towarzyszyć...