Onkologia
Czerniak oka u psów rasy west highland white terrier – doniesienie o przypadkach
lek. wet. Jarosław Juszczak specjalista chorób psów i kotów, EESVO
W artykule przedstawiono opisy przypadków nowotworu gałki ocznej u psów rasy west highland white terrier, omówiono też rozpoznawanie i leczenie. Artykuł zwraca uwagę na zagrożenia dla zwierząt wynikające z braku programu profilaktycznego w hodowlach oraz weterynaryjnych badań przesiewowych mających na celu ograniczenie występowania tej niebezpiecznej choroby.
W ciągu dwóch miesięcy odnotowaliśmy w naszej lecznicy trzy przypadki nowotworu gałki ocznej – czerniaka (melanoma). Wszystkie dotyczyły psów rasy west highland white terrier, niekastrowanych samców w wieku 9 (jeden pacjent) i 10 lat (dwa psy), i przebiegały według takiego samego schematu. Psy trafiły do lecznicy w dramatycznej sytuacji – po perforacji gałki ocznej spowodowanej przez nowotwór. Występowały objawy silnego bólu i niepokoju. Konieczna była natychmiastowa interwencja chirurgiczna. Co ciekawe, wszystkie przypadki dotyczyły oka prawego i były wcześniej leczone w kierunku ropnego zapalenia spojówki. Nie przeprowadzono badań pod kątem obecności podejrzanych zmian barwnikowych w oczach.
Jednym z tych pacjentów był 10-letni Aron. W znieczuleniu ogólnym przeprowadzono badanie USG gałki ocznej i jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej, pobrano krew do badań. Badanie USG nie wykazało ognisk nowotworu w przestrzeni zagałkowej oczodołu. W klatce piersiowej i jamie brzusznej nie zaobserwowano cech nowotworzenia. Węzły chłonne nie były powiększone. Badanie oka lewego nie wykazało zmian patologicznych, w tym barwnikowych.