XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Kardiologia
Wpływ ciąży na układ krążenia u psów
dr n. wet. Barbara Szczepankiewicz
dr n. med. Robert Pasławski1
prof. dr hab. Urszula Pasławska1,2
We wczesnej fazie ciąży u suk objętość osocza zwiększa się o 30%, a pod koniec ciąży aż o 70%. Dostosowanie się pracy serca do zmian obciążenia może doprowadzić do powiększenia się komór serca, a także wystąpienia fizjologicznych szmerów sercowych. Widoczne zmiany w parametrach echokardiograficznych pojawiają się na ogół w połowie okresu ciąży (tj. od około 30. dnia) i są obserwowane do pięciu tygodni po porodzie. Zmiany te szacowane są na 10-30% dla parametru ocenianego podczas badania echokardiograficznego i nie powodują odchylenia od zakresu referencyjnego dla danej rasy psa. Badanie echokardiograficzne może być wykonane w każdej fazie cyklu suki, zaleca się jednak tego typu badania przed planowanym rozrodem.
Zmiany fizjologiczne wpływające na układ krążenia podczas ciąży
Fizjologiczna ciąża u psów trwa od 57 do 72 dni (10). Już w pierwszych tygodniach od zapłodnienia można zaobserwować zmiany adaptacyjne w układzie krążenia matki, spowodowane potrzebą zapewnienia odpowiedniego przepływu krwi dla rozwijającego się płodu/płodów. Z hemodynamicznego punktu widzenia można je podzielić na dwie fazy – wczesny etap ciąży, do 3. tygodnia, tzw. etap embrionalny, w którym zmiany są słabo wyrażone, i okres płodowy, w którym zmiany są widoczne (9). Zmiany te mogą zachodzić dzięki zwiększonemu wydzielaniu substancji hormonalnych, głównie aldosteronu (9) oraz dezoksykortykosteronu, które są produkowane przez korę nadnerczy pod wpływem hormonów płciowych, takich jak estrogen i progesteron (6). Aldosteron i dezoksykortykosteron są odpowiedzialne za retencję sodu, a co za tym idzie również wody, co z kolei zwiększa ilość osocza. Dodatkowo podwyższone stężenie estrogenu i progesteronu wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych.
We wczesnej fazie ciąży u suki dochodzi do wzrostu objętości osocza o około 30%, natomiast pod koniec ciąży aż o 70% (12). Wzrost objętości osocza nie jest proporcjonalny do wzrostu liczby erytrocytów i stężenia białek osocza. Liczba erytrocytów wzrasta, ale nie w takiej proporcji jak osocza. Powoduje to zmniejszenie lepkości krwi i jest przyczyną tzw. fizjologicznej niedokrwistości. Dodatkowo zwiększona objętość osocza chroni ciężarną sukę przed nadmierną utratą elementów morfotycznych krwi podczas porodu.
Główną przyczyną zwiększenia przepływu krwi przez wszystkie tkanki i narządy jest zwielokrotnienie zapotrzebowania na tlen i podwyższone zapotrzebowanie energetyczne. Zwiększone potrzeby związane są z rozwijającym się płodem/płodami oraz powiększa...