BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Okulistyka
Choroby oczu u starszych psów
lek. wet. Marzena Pawlicka, członek BrAVO
U starszych zwierząt mogą rozwinąć się choroby oczu powodujące niewielki dyskomfort, ból lub zagrożenie dla widzenia. Jakość życia pacjentów zależy po części od umiejętności ich rozpoznawania i leczenia. Niniejszy artykuł omawia najczęściej występujące choroby oczu u starszych psów.
Choroby oczu starszych psów można podzielić na pierwotne i wtórne, związane z chorobami ogólnoustrojowymi. Niektóre, jak stwardnienie jądra soczewki, wynikają ze starzenia się organizmu. Problemy okulistyczne mogą wywoływać przewlekły ból. Właściciele zazwyczaj nie wiążą apatii psa z chorobą oczu. Rolą lekarza weterynarii jest edukacja opiekunów przyczyniająca się do poprawy jakości życia zwierząt.
Powieki
Nowotwory powiek
Nowotwory powiek u psów to w większości łagodne guzy (około 80%), których chirurgiczne usunięcie daje dobre rokowanie. Najczęściej występują gruczolaki i gruczolakoraki wywodzące się z gruczołów Meiboma. Czerniaki powiek spotyka się rzadziej. Guzy powiek podczas mrugania stykają się z powierzchnią spojówki gałkowej i rogówki, wywołując drażnienie, łzawienie, nawracające stany zapalne spojówek lub nawet wrzody rogówki. Zmiany obejmujące do 1/3 długości powieki usuwa się, stosując technikę plastyki V. Brzeg powiekowy zszywa się szwem ósemkowym, pozostałą część rany szwem pojedynczym. Spojówka nie jest zszywana. Zastosowanie materiału wchłanialnego, takiego jak poliglaktyna 910 o grubości 6/0 lub 5/0, daje dobry efekt kosmetyczny i pozwala uniknąć zdejmowania szwów, które u niektórych zwierząt może być niemożliwe bez zastosowania premedykacji (3, 10).
Alternatywą dla zabiegu chirurgicznego jest kriochirurgia lub usunięcie nowotworu laserem CO2. Laser „odparowuje” tkanki warstwę po warstwie. Zabieg jest bezkrwawy, a pies nie musi po nim nosić kołnierza, co doceniają właściciele. Przeciętny czas gojenia po zabiegu laserowym, w zależności od rozległości i głębokości uszkodzenia tkanek, wynosi 7-14 dni. W miejscu usuniętej zmiany powstaje strup, który odpada samoistnie po naskórkowaniu. Różnice w zabarwieniu skóry w miejscu wykonania zabiegu oraz jego okolicach niepoddawanych działaniu lasera wyrównują się w czasie od kilku do kilkunastu tygodni.
Nieprawidłowości ułożenia powiek
Starcze podwinięcie powieki (entropium) jest wynikiem osłabienia struktur (m.in. mięśnia okrężnego oka), które utrzymują prawidłową pozycję powieki. W przypadkach zapadnięcia gałki ocznej brak podpory, jaką były gałka i struktury zagałkowe, może p...
U pacjentów, którzy nie kwalifikują się do znieczulenia ogólnego, możemy wykorzystać działające tymczasowo wypełniacze tkankowe. Należy do nich kwas hialuronowy (HA). W medycynie weterynaryjnej stosowano 2,4% HA Alyna lub Restylane®. Do jego podan...