BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
02/03/2023
W medycynie weterynaryjnej małych zwierząt często spotykamy się z przypadkami uszkodzenia struktur kostnych, które wymagają postępowania naprawczego. Mogą to być na przykład urazy spowodowane wypadkami komunikacyjnymi, zmiany nowotworowe albo przetoki ustno-nosowe będące powikłaniem ekstrakcji zębów. Do ich leczenia stosuje się różne materiały kościozastępcze. Aby jednak taki produkt dobrze spełnił swoje zadanie, musi szybko odbudowywać struktury kostne, być elastyczny, łatwy do implementacji oraz być nośnikiem leków. Od pewnego czasu na rynku dostępny jest preparat implantacyjny trzeciej generacji – FlexiOss®Vet. Poprosiliśmy pana Macieja Manieckiego, Prezesa Zarządu firmy Medical Inventi, aby opowiedział o nim Czytelnikom „Magazynu Weterynaryjnego”.
Redakcja MW: Jaki jest skład preparatu FlexiOss ® Vet?
Maciej Maniecki: FlexiOss®Vet to preparat o dwufazowym składzie – hydroksyapatytowo-polimerowy. Jego innowacyjność polega na tym, że obydwa jego składniki zostały połączone w kompozyt dzięki przeprowadzeniu kurdlanu – nierozpuszczalnego w wodzie polimeru glukozy o dużej masie cząsteczkowej – w strukturę potrójnej helisy. Zapewnia to brak stymulowania procesów prozapalnych i umożliwia pułapkowanie granulatu hydroksyapatytu.
Redakcja MW: Jakie właściwości ma FlexiOss ® Vet?
Maciej Maniecki: Produkt ten jest biokompatybilny z naturalną tkanką kostną. Po prawidłowym umieszczeniu w ubytku kostnym tworzy stabilny, porowaty układ. Porowatość granul hydroksyapatytu wynosi około 65%. Kompozyt ma zdolność wchłaniania płynów, takich jak krew i osocze. Zawierają one aktywne biologicznie związki, które stymulują regenerację tkanek. Kompozyt wchłania także roztwory leków, co pozwala ograniczyć ogólnoustrojowe stosowanie antybiotyków w okresie okołozabiegowym. Poza tym ma działanie hemostatyczne – dzięki mechanicznemu tamowaniu krwawienia z ubytku kostnego ułatwia przeprowadzenie zabiegu. Po wchłonięciu płynów kompozyt staje się plastyczny i zwiększa swoją objętość, co powoduje, że dokładnie wypełnia ubytek tkanki kostnej. W procesie produkcji FlexiOss®Vet nie są wykorzystywane żadne surowce pochodzenia ludzkiego ani zwierzęcego.
Redakcja MW: Przy jakich zabiegach produkt ten może znaleźć zastosowanie?
Maciej Maniecki: FlexiOss®Vet może być wykorzystany w stomatologii, ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Stosuje się go między innymi do wypełniania zębodołów po ekstrakcji zębów oraz zamykania przetok ustno-nosowych u kotów i psów. W ortopedii weterynaryjnej można używać go do uzupełniania ubytków kości po urazach oraz cystach kostnych.
Redakcja MW: W jakiej postaci dostępny jest FlexiOss ® Vet?
Maciej Maniecki: FlexiOss®Vet ma postać walców o średnicy 1,3 cm i długości 0,2 cm, 0,5 cm, 1 cm, 3 cm lub 5 cm. Jałowe kształtki biomateriału umieszczone są pojedynczo w sterylnych opakowaniach. Dzięki różnym rozmiarom można łatwo dobrać produkt do wypełnianego ubytku.
Redakcja MW: Czy implantacja tego produktu wymaga specjalnego instrumentarium?
Maciej Maniecki: Nie, implantację FlexiOss®Vet można przeprowadzić za pomocą standardowych narzędzi chirurgicznych.
Redakcja MW: Czy kompozyt FlexiOss ® Vet jest bezpiecznym produktem?
Maciej Maniecki: Przeprowadzono wiele badań dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności tego kompozytu. Wykazały one, że nie ma on właściwości toksycznych, drażniących, mutagennych ani uczulających. Dotychczas żadne powikłania nie zostały odnotowane wśród zwierząt. Produkt ten jest zgodny z wymaganiami Dyrektywy Rady 93/42/EWG z dnia 14 czerwca 1993 roku dotyczącej wyrobów medycznych, zmienionej Dyrektywą 2007/47/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 września 2007, co potwierdza odpowiedni certyfikat.