BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Onkologia
Nowotwory układu krwiotwórczego u kotów – czy warto badać fenotyp komórek metodą cytometrii przepływowej?
dr hab. Aleksandra Pawlak1
dr n. med. Marta Idziak2
Chłoniak (lymphoma) jest najczęstszym nowotworem układu krwiotwórczego kotów, a mimo to wciąż stanowi istotny problem diagnostyczny. Rozwiązaniem tego problemu może być wzbogacenie powszechnie stosowanej metody diagnostycznej, opartej na małoinwazyjnym badaniu cytopatologicznym, o określenie immunofenotypu nowotworowo zmienionych limfocytów. Taką precyzyjną i szybką metodą jest cytometria przepływowa, której zastosowanie jest już standardem w diagnostyce nowotworów układu hematopoetycznego u ludzi i psów. Celem artykułu jest przybliżenie zasad immunofenotypizacji metodą cytometrii przepływowej oraz wykazanie jej przydatności w diagnostyce i leczeniu chłoniaków u kotów.
Wstęp
Zmiana podejścia etycznego do zwierząt towarzyszących oraz postęp, jaki nastąpił w medycynie weterynaryjnej w ostatnich dwóch dekadach, sprawiły, że od lekarza weterynarii oczekuje się coraz bardziej specjalistycznej i kompleksowej usługi lekarsko-weterynaryjnej. Przez lata zmieniła się także rola kota w społeczeństwie. Jest on teraz przede wszystkim zwierzęciem towarzyszącym, a nawet pełnoprawnym członkiem rodziny. Wprowadzone przez lekarzy weterynarii programy szczepień, prawidłowe żywienie, a także nowoczesne techniki diagnostyczne i terapeutyczne spowodowały znaczne wydłużenie czasu życia kotów i tym samym występowanie u nich chorób charakterystycznych dla podeszłego wieku. Kot jako towarzysz człowieka coraz częściej zapada na tzw. choroby cywilizacyjne, takie jak otyłość albo choroby krążenia lub nerek, które nie tylko stanowią wyzwanie dla współczesnej medycyny weterynaryjnej, ale także mogą predysponować do niektórych typów nowotworów, które coraz częściej są przyczyną problemów zdrowotnych u kocich pacjentów. Jednymi z częściej występujących typów nowotworów u kotów są nowotwory układu krwiotwórczego (hematopoetycznego).
Nowotwory układu krwiotwórczego u kotów
Chłoniak (lymphoma) jest najczęstszym nowotworem układu krwiotwórczego kotów, stanowiącym od 50 do 90% wszystkich nowotworów tkanki krwiotwórczej w tej grupie zwierząt. Co ciekawe, uważa się, że częstość występowania chłoniaków u kotów jest najwyższa ze wszystkich gatunków zwierząt (1). Najczęściej chorują koty w wieku około dwóch lat lub koty starsze (6-12 lat). Zwiększone ryzyko zachorowania odnotowano u osobników rasowych (2).
U kotów stwierdza się występowanie różnych typów chłoniaków, które możemy podzielić na te powstające w związku z zakażeniem wirusowym [występowaniu chłoniaka towarzyszy obecność antygenów wirusa białaczki kotów (FeLV) w organizmie] oraz chłoniaki ...