BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Żywienie
Czy żywić koty surowym mięsem?
lek. wet. mgr inż. zoot. mgr biol. Adam Mirowski
Mięso stanowi bogate źródło składników odżywczych. Wielu opiekunów kotów podaje je swoim podopiecznym w stanie surowym. Według danych z Nowej Zelandii odsetek takich osób przekracza 30% (7). W badaniach przeprowadzonych w Australii prawie 60% kotów było żywionych dawkami pokarmowymi zawierającymi surowe mięso (3). Coraz większą popularność zdobywają komercyjne surowe karmy mięsne.
Koty lubią mięso i inne pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Ich opiekunowie przywiązują zaś dużą wagę do smakowitości pokarmu. Jest to jeden z głównych czynników, które są brane pod uwagę przy wyborze karm dla kotów. Surowce zwierzęce stosowane w produkcji karm komercyjnych wywierają zasadniczy wpływ na ich smakowitość. Koty bardzo lubią surową wątrobę, co przyczynia się do jej dużej popularności. Przeprowadzono badania, w których oceniono surowe wołowe i jagnięce wątroby, płuca, serca, nerki oraz mięso odkostnione mechanicznie pod kątem smakowitości. Koty najbardziej lubią właśnie wątrobę, a najgorzej smakuje im mięso odkostnione mechanicznie. Generalnie wolą podroby jagnięce niż wołowe (20).
Mięso stanowi doskonałe źródło białka. Wynika to nie tylko z wysokiej zawartości tego składnika, ale także z bardzo dobrego składu aminokwasowego. Białko mięsa jest uznawane za pełnowartościowe, w przeciwieństwie do białka roślinnego, które zawiera mniej aminokwasów egzogennych. Badania wykonane na kotach żywionych dawkami pokarmowymi zawierającymi surowe mięso potwierdzają, że ma ono pozytywny wpływ na metabolizm azotu (12).
Mięso często kojarzy się z chudym filetem drobiowym, ale w żywieniu kotów stosuje się mięso różnych gatunków zwierząt, pochodzące z różnych części tuszy. Z tego względu zawartość tłuszczu waha się w bardzo szerokich granicach. Niemieccy naukowcy zwrócili uwagę na wysoką zawartość tego składnika w surowych karmach mięsnych dla psów i kotów dostępnych na tamtejszym rynku. Wykryto ujemną zależność między stężeniem tłuszczu a stężeniem białka (19).
Powszechną praktyką w żywieniu kotów jest używanie różnych rodzajów pokarmu. Takie postępowanie utrudnia jego odmierzanie, dlatego może przyczynić się do nadmiernej podaży energii (7). Jednoczesne stosowanie pokarmów pochodzenia zwierzęcego o wysokiej zawartości tłuszczu może zwiększyć ryzyko nadwagi i otyłości.
Surowe mięso jest postrzegane jako lepsze źródło składników odżywczych niż mięso poddane obróbce termicznej. Wysoka temperatura powoduje niekorzystne zmiany różnych substancji, przez co przyczynia się do strat składników odżywczych. Dodatkowo podc...