XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Zwierzęta egzotyczne
Metody obrazowania chorób zębów, jam nosowych oraz uszu królika domowego
lek. wet. Justyna Ignaszak-Dziech1
dr n. wet. Tomasz Piasecki2
Choroby jam nosowych lub uszu oraz choroby stomatologiczne to częste problemy, z którymi króliki trafiają do placówek weterynaryjnych. Aktualnie w diagnostyce możemy wykorzystywać radiografię (RTG), tomografię komputerową (CT), tomografię komputerową o wiązce stożkowej (CBCT) oraz endoskopię. Praca ma na celu ocenę zastosowania i przydatności poszczególnych metod obrazowania w wymienionych obszarach, aby pomóc lekarzowi wybrać technikę najbardziej adekwatną do problemu klinicznego, z jakim pojawił się pacjent.
Większość placówek weterynaryjnych w Polsce ma aparaty do USG lub RTG, a z każdym rokiem wzrasta liczba dużo bardziej zaawansowanych urządzeń, takich jak tomografy komputerowe (TK) oraz rezonanse magnetyczne (MRI). Dostępność tego typu urządzeń znacznie zwiększa możliwości diagnostyczne, nie zawsze jednak możemy je wykorzystać do badania tak małych pacjentów jak króliki i gryzonie. W związku z powyższym pojawia się pytanie, którą z metod diagnostycznych zastosować, by uzyskać najwięcej informacji i postawić właściwą diagnozę.
Króliki domowe (Oryctolagus cuniculus f. domesticus) należące do zajęczaków (Lagomorpha) są częstymi pacjentami gabinetów weterynaryjnych. Są to zwierzęta, które z natury przez długi czas maskują objawy kliniczne, przez co często trafiają do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. Taki stan wymaga wielokierunkowej diagnostyki wykonanej w krótkim czasie. Dodatkowym wyzwaniem jest wielkość pacjenta, która ma duże znaczenie przy doborze metody diagnostycznej. Wśród królików możemy się spotkać z karzełkami, których masa nie przekracza 1 kg, a także z 5-6-kilogramowymi osobnikami ras olbrzymich. Niniejszy artykuł porusza kwestię diagnostyki różnych obszarów czaszki królika, ponieważ bardzo często właśnie tam rozpoczynają się stany patologiczne rzutujące na pracę całego organizmu. Porównane zostaną wady i zalety poszczególnych metod diagnostycznych, aby ułatwić wybór odpowiedniej z nich w danej sytuacji. W tab. I zawarto wskazania do wykonania diagnostyki obrazowej oraz najczęstsze objawy w przypadku chorób jam nosowych, chorób stomatologicznych i chorób uszu królika. Tab. II przedstawia przydatność poszczególnych metod diagnostycznych w wymienionych obszarach.
Radiografia (RTG)
Jest to najczęściej stosowana metoda obrazowania ze względu na powszechną dostępność. Radiografia analogowa została zastąpiona przez radiografię cyfrową pośrednią (CR – Computed Radiography) lub bezpośrednią (DR – Direct Radiography). Dzięki nowej...