BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Konie
Furosemid – fakty i mity
Kenneth L. Marcella
Artykuł przedstawia ogólnie przyjęte zasady stosowania furosemidu w leczeniu powysiłkowego krwotoku z płuc u koni.
„W liczbach jest przemoc” – pisze Darrell Huff w swojej książce „How to lie with statistics” (jak kłamać za pomocą statystyki). Książka ta została opublikowana w 1954 r. i stała się bestsellerem. Pod jej wpływem ludzie radykalnie zmienili sposób patrzenia na liczby i dane podawane w badaniach naukowych, zaczęli też dostrzegać możliwości wpływania za ich pomocą na poglądy i opinie innych. Od wydania książki upłynęło ponad pół wieku, ale hipoteza Huffa nadal jest aktualna – dane można interpretować, przeinaczać i przedstawiać w sposób umożliwiający potwierdzenie praktycznie każdego punktu widzenia. Huff tłumaczył, że „tajny język statystyki, tak przekonujący w kulturze pośpiechu, wykorzystuje się do dramatyzowania, uwydatniania, konfundowania i upraszczania”.
Debata tocząca się obecnie w świecie wyścigów konnych na temat stosowania – lub nadużywania – leku moczopędnego, jakim jest furosemid, zawiera wiele spośród wspomnianych elementów. Prasa i różnorodne grupy opieki nad zwierzętami dramatyzują, obie strony konfliktu mają napompowane roszczenia, a zagadnienia naukowe zostają uproszczone. Zwolennicy stosowania furosemidu uważają, że lek ten pomaga leczyć istotną chorobę występującą u prawie wszystkich koni sportowych oraz że jego podawanie jest zarówno etyczne, jak i humanitarne. Krytycy utrzymują, że jest to niepotrzebny środek zwiększający wydolność zwierząt, który rzadko stosuje się u koni wyścigowych poza Ameryką Północną, oraz że dalsze jego wykorzystanie doprowadzi w konsekwencji do osłabienia linii genetycznych koni wyścigowych.
Przedstawiciele obydwu obozów cytują badania naukowe, badania terenowe i dane statystyczne, aby wesprzeć swoje argumenty, ale całe to zaplecze naukowe nie pomogło w wypracowaniu jakiegokolwiek kompromisu. Istnieją natomiast pewne niepodważalne fakty dotyczące furosemidu i powysiłkowego krwotoku płucnego (ang. excercise-induced pulmonary hemorrhage, EIPH), czyli choroby koni wyścigowych leczonej za pomocą tego środka. Wszystkie próby zakończenia tej zastałej debaty powinno się zacząć właśnie od tych faktów.
Uzgodnienie etiologii
Choć powysiłkowy krwotok z płuc jest chorobą często łączoną z końmi wyścigowymi, może dotyczyć wszystkich koni sportowych, także tych biorących udział w WKKW, koni do polo lub koni zimnokrwistych. Przyczyną jest przerwanie ciągłości płucnych naczyń włosowatych i następujące w wyniku tego krwawienie do dróg oddechowych. Pierwotne ognisko krwotoku pojawia się w grzbietowo-doogonowej części płuca. Powody występowania tego zjawiska nie zostały w pełni poznane.