BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Sympozjum – niedokrwistość z niedoboru żelaza
Postępowanie w przypadku niedokrwistości z niedoboru żelaza
Audrey K. Cook, Heather L. Kvitko-White
Czy na twojej liście rozpoznań różnicowych u wszystkich pacjentów z niewyjaśnioną niedokrwistością mikrocytarną znajduje się niedokrwistość z niedoboru żelaza? Dowiedz się, dlaczego powinieneś ją uwzględnić w takich przypadkach, jak rozpoznać przyczynę niedokrwistości oraz w jaki sposób leczyć pacjentów z niedoborem żelaza.
U zdrowych zwierząt 98% tlenu występuje w postaci związanej z hemoglobiną, a jego pozostała część jest rozpuszczona we krwi. Zawartość czterech atomów żelaza w każdej cząsteczce hemoglobiny zapewnia jej niezwykłą zdolność przenoszenia tlenu. Bez wystarczającego stężenia hemoglobiny dostarczanie tlenu do tkanek jest w dużym stopniu upośledzone.1,2
Niedokrwistość, definiowana po prostu jako zmniejszenie masy czerwonokrwinkowej, może być wynikiem wielu różnych zaburzeń. Ogólnie, na podstawie etiologii, klasyfikuje się ją jako wynikającą z: a) utraty krwi, b) wzmożonego niszczenia krwinek czerwonych (hemolizy), c) niewystarczającej produkcji krwinek czerwonych (erytropoezy). Niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza łączy dwie z powyższych kategorii, jest bowiem klasyczną przyczyną nieskutecznej erytropoezy, a jednocześnie z reguły spowodowana jest przewlekłą utratą krwi.
Zapracowany? Oto streszczenie artykułu
Niedobór żelaza powinien być brany pod uwagę w rozpoznaniu różnicowym u wszystkich pacjentów z niewyjaśnioną niedokrwistością mikrocytarną. Występowanie niedokrwistości z niedoboru żelaza można potwierdzić na podstawie jednoczesnego oznaczenia całkowitej zdolności wiązania żelaza i stężenia tego pierwiastka w surowicy. U zwierząt towarzyszących najczęstszą przyczynę niedokrwistości z niedoboru żelaza stanowi przewlekła utrata krwi. Jeżeli nie udaje się od razu ustalić, skąd tracona jest krew, należy rozpocząć skrupulatne działania diagnostyczne, które pozwolą to określić oraz podjąć odpowiednie leczenie. W tym czasie pacjent powinien otrzymywać żelazo drogą pozajelitową lub doustną, aż do momentu uzupełnienia jego zapasów w organizmie.
Objawy kliniczne
Objawy kliniczne niedokrwistości z niedoboru żelaza związane są ze zmniejszeniem masy czerwonokrwinkowej i zdolności przenoszenia tlenu. Jej początek może być trudny do wychwycenia. Przejawia się narastającą apatią, szybszym męczeniem się i nietolerancją wysiłkową pacjenta. W badaniu klinicznym błony śluzowe zwierzęcia z niedokrwistością z niedoboru żelaza są w różnym stopniu blade. Liczba uderzeń serca w spoczynku i liczba oddechów są podwyższone, czasami słyszalny jest również niewielkiego stopnia skurczowy szmer sercowy.