XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Konie
Enteropatia rozrostowa – narastający problem u źrebiąt
Ed Kane
U źrebiąt z hipoproteinemią należy zawsze rozważyć enteropatię rozrostową koni, mimo że jej objawy kliniczne mogą być słabo wyrażone.
W wieku 6 miesięcy źrebię Q, żyjące w Rosebud River Ranch w Snoqualmie, Wash., było bardzo spokojne, a nawet apatyczne. Nie rozwijało się w takim tempie, jak powinno. Jego sierść była matowa, jak u źrebiąt lekko zarobaczonych, i występowała u niego okresowo niewielka gorączka. Gdy było w wieku 11 miesięcy, pojawiła się nagle wysoka temperatura ciała – 40°C, silne posmutnienie i całkowity brak apetytu. Źrebię zostało wtedy zbadane przez lekarza weterynarii.
Lekarz zlecił niektóre badania krwi i stwierdził, że stężenie albumin w surowicy źrebięcia jest bardzo niskie, ale nie ustalił, jaka jest tego przyczyna. Leczył zwierzę w kierunku podejrzewanego zakażenia wirusowego lub bakteryjnego, podając źrebięciu megluminian fluniksyny, sulfonamidy i płyny, ale wciąż nie był w stanie ustalić ostatecznego rozpoznania. Gdy stan zdrowia Q w dalszym ciągu ulegał pogorszeniu, wysłano zwierzę na konsultację do Chantal Rothschild, DVM, DACVIM, do Northwest Equine Veterinary Associates w Maple Valley, Wash.
„Zwierzę było trochę za małe jak na swój wiek” – mówi Rothschild. – „Miało gorączkę i było osowiałe. Nie jadło, jego sierść była matowa i widoczny był obrzęk podbrzusza”. Po zebraniu informacji z wywiadu Rothschild uznała, że źrebię choruje już kilka miesięcy.
Wyniki badania krwi nie w pełni obrazowały ciężki stan konia. Badania laboratoryjne wykazały niewielki wzrost liczby białych krwinek, hipoproteinemię i niskie stężenie albumin w surowicy. W celu określenia, jaki rodzaj zakażenia powoduje chorobę, wykonano badanie ultrasonograficzne klatki piersiowej i jamy brzusznej. Rothschild przeprowadziła jeszcze kilka testów, w tym oznaczenie białka M w surowicy i krwi utajonej w kale, aby wykluczyć inne choroby. Teraz jednak jej głównym podejrzeniem była enteropatia rozrostowa koni, powodowana przez Lawsonia intracellularis.
Rothschild wysłała próbki kału w celu wykrycia DNA L. intracellularis metodą PCR. Wyniki testu były ujemne. (Wyniki badania kału metodą PCR są zwykle dodatnie na początku choroby, kiedy mikroorganizm aktywnie namnaża się w komórkach nabłonkowych jelita, ale długi czas trwania choroby u źrebięcia Q prawdopodobnie mógł być przyczyną ujemnych wyników badania PCR.) Obniżające się bardzo szybko stężenie białka w surowicy, pogarszający się stan zdrowia i powiększający się obrzęk pod żuchwą powodowały, że trzeba było szybko podejmować działania, nie czekając na dalsze wyniki badań.