XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Dermatologia
Leczenie zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego – można zrobić coś nie tak!
Zapalenie przewodów słuchowych może stanowić duże wyzwanie kliniczne. Przyjmuje bardzo wiele różnych postaci, poczynając od jedynie „specyficznego zapachu z ucha”, poprzez krwiak ucha, aż do przypadków stanowiących wskazanie do odjęcia przewodu słuchowego. Poniżej przedstawiono odpowiedzi dr. Wayne’a Rosenkrantza (DVM, DACVD) na najczęściej zadawane pytania dotyczące podejścia terapeutycznego do tego brzydko pachnącego problemu.
Pytanie: Czy należy oczyszczać przewód słuchowy już w lecznicy?
Odpowiedź: Oczyszczanie lub przepłukiwanie przewodu słuchowego, jako wstępny etap postępowania leczniczego, jest bardzo ważne i w mniejszym lub większym stopniu niezbędne w większości przypadków zapalenia ucha zewnętrznego. Nadmiar zanieczyszczeń i treść ropna, pozostawione w przewodzie słuchowym przed podaniem do niego preparatów leczniczych, mogą znacząco ograniczyć ich skuteczność. Ponadto odstąpienie od oczyszczenia kanału słuchowego często uniemożliwia jego prawidłowe zbadanie.
Pytanie: Co zrobić, jeśli nie jesteśmy w stanie zobaczyć błony bębenkowej?
Odpowiedź: Jeżeli nie udaje się uwidocznić błony bębenkowej, należy ponownie przeprowadzić czyszczenie i płukanie przewodu słuchowego. W optymalnych warunkach czynności te powinno się wykonać u zwierzęcia poddanego działaniu środków uspokajających...