BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
12/06/2017
Kimberly S. Coyner
U tego szczenięcia rasy chihuahua można było zaobserwować ogniskowe obszary wyłysień części twarzowej i tułowia (ryc. 1 i 2). Zmianom tym nie towarzyszył świąd. Wyniki badania cytologicznego zeskrobin skóry w kierunku roztoczy były ujemne. Trichogram wykazał zakażenie grzybicze kilku łodyg włosowych (ryc. 3). Ryc. 4 i 5 ukazują makroskopowe i mikroskopowe wyniki hodowli dermatofitu.
Co jest przyczyną łysienia?
a) zakażenie Microsporum gypseum
b) zakażenie Trichophyton mentagrophytes
c) zakażenie Microsporum nanum
d) zakażenie Microsporum canis
Poprawna odpowiedź to d) zakażenie Microsporum canis. Grzyby z rodzaju Microsporum i Trichophyton tworzą na płytkach do hodowli dermatofitów białe, lekko żółtawe, żółtobrązowe lub brązowe, kosmate albo przypominające proszek kolonie, zwykle po 7-10 dniach. W badaniu mikroskopowym zarodniki M. canis są duże, wrzecionowate, mają grubą ścianę i sześć lub więcej komór. Często są zakończone wybrzuszeniem, czego nie widać na załączonej fotografii. Zarodniki Microsporum gypseum są również duże i wrzecionowate, ale mają najwyżej sześć wewnętrznych komór, cieńsze ściany i nie są zakończone wybrzuszeniem. W przypadku Trichophyton mentagrophytes, makrokonidia przypominają cygara, a mikrokonidia mają kształt kulisty. Microsporum nanum rzadko jest przyczyną grzybicy u ludzi, natomiast często wywołuje ją u świń, które są naturalnym rezerwuarem zarazka.
W tym przypadku ważne było ustalenie, który dermatofit wywołał zmiany, ponieważ szczenię przebywało w domu z kilkoma innymi psami i kotami. Wyniki posiewów od wszystkich zwierząt mieszkających w tym domu wykazały, że jeden z kotów był bezobjawowym nosicielem M. canis. Szczenię i kot nosiciel zostały odseparowane od innych zwierząt. Leczenie obu pacjentów polegało na cotygodniowych kąpielach w siarczku wapnia oraz codziennym doustnym podawaniu flukonazolu, aż do otrzymania dwóch ujemnych wyników hodowli dermatofitu.
U tego szczenięcia zaobserwowano powiększającą się, zaczerwienioną, wyniesioną ponad powierzchnię skóry deformację na powiece (ryc. 1). Iniekcja triamcynolonu do wnętrza deformacji nie przyniosła poprawy. Wykonano biopsję cienkoigłową w celu przeprowadzenia badania cytologicznego (ryc. 2).
Co jest przyczyną deformacji powieki?
a) guz komórek tucznych
b) chłoniak skóry
c) histiocytoma