BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Konie
Zrozumieć postęp choroby w kopycie o nieprawidłowej anatomii. Cz. I. Pomiary matematyczne w ochwacie lekkiego stopnia
Andrea E. Floyd
Ostatnie kilka dekad mojego życia poświęciłam na zrozumienie i leczenie ochwatu u koni. Niekiedy był to daremny wysiłek, szczególnie kiedy starałam się zrozumieć postęp choroby w nieleczonych lub niedoleczonych kopytach koni. Na szczęście w ciągu tych lat więcej było sukcesów niż porażek i nauczyłam się, czego można się spodziewać i jak to korygować, zanim dojdzie do sytuacji będącej zagrożeniem dla życia zwierzęcia. Jednocześnie każdą z moich porażek traktowałam bardzo osobiście.
Nie mam kryształowej kuli ani rentgena dużej mocy w oczach (dla ścisłości – małej mocy też nie), ale po tylu latach obserwacji tej choroby na setkach przypadków wiem na pewno że:
- Pełne wyleczenie jest bardziej prawdopodobne, jeżeli koń zostanie poddany leczeniu jeszcze w ostrej fazie choroby (faza ostra oznacza okres pierwszych 6-8 tygodni od wystąpienia choroby). Faza ostra może obejmować odsłonięcie tworzywa podeszwowego, zapadnięcie brzegu koronowego, a także pojawienie się pierścieni na puszce kopytowej pod brzegiem koronowym. Żaden z tych objawów nie jest nieodwracalny.
- Szanse na dobre rokowanie są większe, jeżeli właściciel lub lekarz prowadzący przy pierwszych objawach ochwatu zleci podniesienie piętek o 10-15 stopni.
- Należy bez wahania prosić o pomoc, ufać swojej intuicji i próbować nowych sposobów, jeżeli wydają się sensowne, zwłaszcza gdy dotychczasowe postępowanie nie przynosi rezultatów.
- Leczenie powinno się opierać na rozumieniu zasad matematyki i ich zastosowaniu w stosunku do struktur znajdujących się w kopycie.
Jaka jest rola matematyki w nieprawidłowym kopycie i jak można zastosować ją do leczenia ochwatu?
Ochwat rozpoczyna się zanikiem lub uszkodzeniem błony podstawnej pierwotnych i wtórnych blaszek tworzywa kopytowego. Powoduje to, że ściana rogowa puszki kopytowej – uprzednio ściśle połączona z kością kopytową – ulega odrywaniu. Listewki są rozci...
Obliczenia matematyczne
U koni lekkich ras kąt PA wynosi od 3 do 5 stopni, więc jeśli wzrośnie do 12 stopni, mamy do czynienia z rotacją (nadmiernym kątem PA) rzędu 7 do 9 stopni. Dodanie 10-stopniowego klina unoszącego piętki powstrzyma pociąganie kości kopytowej przez ...