BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Sympozjum – hipotermia
Wychłodzone zwierzęta – zrozumieć hipotermię
Christopher G. Byers
Prawdopodobnie każdy lekarz weterynarii ma pewne doświadczenie z pacjentami z hipotermią, ale czy naprawdę rozumie to zaburzenie? Autor opisuje mechanizmy hipotermii i wielu związanych z nią potencjalnych powikłań.
Hipotermię, czyli obniżoną temperaturę ciała, można podzielić na pierwotną i wtórną.1 W typowych przypadkach hipotermia pierwotna jest wywołana działaniem niskiej temperatury środowiska przy prawidłowym wytwarzaniu ciepła w organizmie.2 Wtórna hipotermia wynika natomiast z zaburzeń w produkcji ciepła z powodu choroby, urazu lub działania stosowanych leków.3,4 Ze zrozumiałych względów wtórna hipotermia może często wpływać na zachorowalność i śmiertelność zwierząt będących w stanie krytycznym.
Rozpraszanie ciepła
Istnieją cztery podstawowe mechanizmy oddawania ciepła do otoczenia:5
- Konwekcja (unoszenie) przenosi ciepło z powierzchni ciała do powietrza przemieszczającego się przy zwierzęciu.
- Przewodzenie przenosi ciepło z powierzchni ciała do chłodniejszych obiektów poprzez kontakt ze skórą.
- Promieniowanie polega na wymianie ciepła między organizmem a obiektami środowiska, które nie kontaktują się bezpośrednio ze skórą, w sposób niezależny od temperatury otaczającego powietrza.
- Parowanie ma miejsce wtedy, gdy skóra jest wilgotna lub gdy z wodą ciepło jest rozpraszane z układu oddechowego.
Wytwarzanie ciepła związane z różnymi procesami metabolicznymi jest wprost proporcjonalne do masy ciała, a skórna utrata ciepła jest zależna od powierzchni ciała.6 Małe zwierzęta towarzyszące mają wyższy stosunek powierzchni do masy ciała, co powoduje, że są szczególnie podatne na utratę ciepła. Ponadto zwierzęta wyniszczone, osłabione, unieruchomione i w stanie krytycznym mają upośledzoną zdolność do termoregulacji i mogą nie zatrzymywać ciepła w organizmie lub nie być w stanie go poszukiwać.
Termoregulacja
Receptory zimna i ciepła są rozmieszczone w całym organizmie. Sygnały z receptorów zimna są przekazywane włóknami nerwowymi A-delta, natomiast sygnały z receptorów ciepła – włóknami C.7 Przetwarzanie informacji termoregulacyjnych odbywa się w trzech etapach7 – drogą aferentną z obwodu ciała sygnały są przekazywane do podwzgórza, tam podlegają ośrodkowej regulacji i drogą eferentną odpowiedź jest przekazywana na obwód.
Dzięki tym mechanizmom temperatura na obwodzie ciała stale się zmienia, podczas gdy ośrodek termoregulacyjny znajdujący się w tylnej części podwzgórza utrzymuje względnie stałą temperaturę narządów wewnętrznych.8 Przemiany metaboliczne w komórkach...