BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Dermatologia
Przegląd nowych leków dermatologicznych
Patrick Hensel
Czy znasz najnowsze metody leczenia stosowane w dermatologii weterynaryjnej?
Dermatologia weterynaryjna cały czas potrzebuje bardziej skutecznych i łatwiejszych w stosowaniu leków z mniejszymi skutkami ubocznymi. Artykuł ten przedstawia kilka nowych farmaceutyków, które pojawiły się na rynku, oraz opisuje nowe zastosowania niektórych starych leków.
Antybiotyki
Na rynku dostępne są liczne antybiotyki, które można podawać u małych zwierząt w leczeniu ropnego zapalenia skóry. Aby zminimalizować ryzyko rozwoju szczepów antybiotykoopornych, należy stosować tylko antybiotyki zarejestrowane dla zwierząt. Przyczyną nieskutecznego leczenia może być niewłaściwy wybór antybiotyku, nieodpowiednia dawka lub czas trwania leczenia albo niestosowanie się właściciela do zaleceń lekarza weterynarii. Antybiotykiem pierwszego rzutu w leczeniu ropnego zapalenia skóry jest nadal cefaleksyna, w pewnych warunkach jednak wskazane może być podanie cefalosporyn nowszych generacji. Czas leczenia zależy od przebiegu zakażenia. Antybiotyk należy odstawić 1-2 tygodnie po ustąpieniu objawów klinicznych.
Cefowecyna (sól sodowa)
Sól sodowa cefowecyny (Convenia – Pfizer Animal Health) jest półsyntetyczną cefalosporyną trzeciej generacji, działającą bakteriobójczo. Antybiotyk stosuje się w leczeniu zakażeń skórnych wywołanych przez Staphylococcus spp. i Streptococcus canis u psów oraz Pasteurella multocida u kotów. Sporadycznie po podaniu leku mogą pojawić się objawy ze strony przewodu pokarmowego (biegunka, wymioty).
Cefowecynę stosuje się podskórnie w dawce 8 mg/kg m.c. Antybiotyk podaje się ponownie po 7-14 dniach, dzięki czemu leczenie nie jest absorbujące dla właściciela. Przed zakończeniem antybiotykoterapii należy upewnić się, czy doszło do całkowitego ustąpienia zakażenia. Mimo wygody stosowania leku, nie należy go podawać w przypadku powierzchownego ropnego zapalenia skóry. Tego typu zakażenie reaguje dobrze na cefaleksynę. Cefowecyna powinna być lekiem z wyboru w przypadku głębszych zakażeń.
Cefpodoksym proksetylu
Kolejna cefalosporyna trzeciej generacji – cefpodoksym proksetylu (Simplicef – Pfizer Animal Health) – jest również stosowana w leczeniu zakażeń skóry u psów. Zwierzęta dobrze tolerują ten lek, sporadycznie mogą jednak pojawić się skutki uboczne w postaci objawów ze strony przewodu pokarmowego. Antybiotyk jest wygodny w stosowaniu, ponieważ podaje się go doustnie, raz dziennie (w dawce 5-10 mg/ /kg m.c.). Cefpodoksym proksetylu może być stosowany u psów na diecie eliminacyjnej przy podejrzeniu alergii pokarmowej wywołującej objawy skórne, gdyż jest dostępny w postaci tabletek, a nie żelatynowych kapsułek.