XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Konie
Wyniki badań nad użyciem polisiarczanu pentozanu w leczeniu osteoarthritis u koni
Kenneth L. Marcella
Ten lek przeciwzwyrodnieniowy, od długiego czasu dostępny poza Stanami Zjednoczonymi, na nowo znalazł się w centrum zainteresowania w leczeniu koni sportowych.
Niektóre rzeczy okazują się lepsze przy drugim podejściu. Więcej wiemy, mamy więcej informacji i postrzegamy rzeczy inaczej. Tak stało się właśnie w przypadku polisiarczanu pentozanu.
Lek ten jest używany od ponad 30 lat w Australii i niektórych krajach Europy, a teraz zainteresowano się nim w Stanach Zjednoczonych. Ostatnie badania nad działaniem leku u koni nareszcie wykazały jego – pierwotnie niepotwierdzone – korzystne działanie jako czynnika przeciwzwyrodnieniowego u koni sportowych.
Pierwotne zastosowanie
Polisiarczan pentozanu jest lekiem wielostronnym i pierwotnie był stosowany jako środek przeciwzakrzepowy, zapobiegający tworzeniu się zakrzepów u ludzi. Udowodniono także jego działanie antylipidemiczne, co pozwoliło wykorzystać go w zapobieganiu powstawaniu złogów tłuszczowych w obrębie naczyń.
Właściwości polisiarczanu pentozanu początkowo były badane u takich zwierząt jak owce, psy, króliki, szczury i kury. Odnotowano wówczas dodatkowy efekt w przypadkach osteoarthritis u psów, a polisiarczan sodowy pentozanu został zatwierdzony w postaci iniekcyjnej do leczenia arthritis w 1986 roku w Australii, a następnie w Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Irlandii. Kiedy rozpoczęto badania nad jego zastosowaniem u ludzi, polisiarczan pentozanu uzyskał pozwolenie na wykorzystanie w przypadku choroby stawów w większości krajów europejskich, w Afryce i Australii.
W tamtym czasie nie prowadzono żadnych badań nad jego użyciem u koni, niemniej zaczęto go stosować w leczeniu zwyrodnień stawów u tego gatunku, co zyskało zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Istniały solidne podstawy, aby oczekiwać jego skuteczności u koni, wskazywały na to także wyniki badań u innych gatunków. Środowisko lekarzy zajmujących się końmi nie spieszyło się jednak z przeprowadzeniem badań wymaganych do potwierdzenia tego działania.
Kolejne badania pozwoliły lepiej poznać mechanizm działania polisiarczanu pentozanu i spowodowały powrót zainteresowania tym lekiem u koni sportowych w Stanach Zjednoczonych.
Właściwości i działania niepożądane
Pentozan jest polimerem produkowanym z ksylenu, który jest ekstraktem kompleksu hemicelulozy z drzewa bukowego. Może być używany w postaci soli sodowej lub pochodnych wapniowych. Podawany jest doustnie, domięśniowo, dożylnie albo dostawowo. Pochodne wapniowe przy podawaniu doustnym i podskórnym wchłaniają się znacznie lepiej niż sole sodowe, które z kolei są przeznaczone głównie do podawania domięśniowego.