XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Chirurgia
Szybka i bezpieczna kastracja – nowe wytyczne
Hilal Dogan
Gonadektomia jest najczęstszą operacją chirurgiczną wykonywaną u psów i kotów. Jak udoskonalić technikę tego zabiegu?
„Co jest najdroższym zasobem wykorzystywanym w czasie zabiegów kastracji? – zapytał Philip Bushby, DVM, MS, DACVS, podczas konferencji w Kansas City poświęconej nowym wytycznym dotyczącym bezpiecznych i szybkich technik kastracji psów i kotów. Odpowiedź brzmi – twój czas.
Aby zwiększyć efektywność zabiegów gonadektomii, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, przy czym szybkość nie jest tu jedynym kluczowym elementem. Dr Bushby podkreśla, że priorytetem w trakcie wykonywania kastracji powinna być również minimalna inwazyjność. Nie chodzi o konieczność stosowania nowoczesnego sprzętu. Minimalizowanie inwazyjności polega na wykorzystaniu technik chirurgicznych, które zmniejszają rozmiar rany. Ogranicza to ból pooperacyjny oraz czas zabiegu, przez co zmniejsza się ryzyko powikłań. Wystarczy wykonać nacięcie skóry w odpowiednim miejscu.
Warto również zastanowić się nad zasadnością pewnych czynności, które od zawsze wykonujemy w czasie zabiegów gonadektomii. Techniki chirurgiczne wykorzystywane w klinikach kastracyjnych są bezpieczne i efektywne, różnią się jednak diametralnie od tych nauczanych na wydziałach weterynarii. Studentom zaleca się, by każde naczynie w trakcie zabiegu podwiązywać dwukrotnie. Nie ma powodu, by zakładać dwie przewiązki, jeżeli pierwsza zapewnia całkowitą hemostazę. Podwójne przewiązki mają rekompensować brak umiejętności i doświadczenia studenta w pierwszych etapach nauki chirurgii.
Mając to na uwadze, omówmy krok po kroku wszystkie czynności składające się na zabieg kastracji.
Odpowiednia pozycja pacjenta
Ułożenie zwierzęcia na stole operacyjnym ma duże znaczenie dla szybkości zabiegu. Wskazane jest wywiązanie ramion pacjenta do jego boków za pomocą linki przeciągniętej za grzbietem. W takiej pozycji okolica jamy brzusznej pacjenta jest rozluźniona. Można również skrzyżować kończyny piersiowe zwierzęcia nad klatką piersiową, należy jednak uważać, by nie wywiązać ich zbyt mocno.
W przypadku kastracji kocura zwierzę układa się na grzbiecie i wywiązuje kończyny miedniczne do przodu. Według nowych wytycznych zabieg ten można wykonać bez serwet chirurgicznych oraz z wykorzystaniem rękawiczek diagnostycznych, a nie chirurgicznych.
Lokalizacja cięcia chirurgicznego
Odpowiednie umiejscowienie nacięcia chirurgicznego może znacznie ułatwić i przyspieszyć wykonanie zabiegu.