XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Konie
Ból stawów – zastosowanie kwasu hialuronowego w przypadkach stanów zapalnych u koni
Ed Kane
Aktywne podejście do stosowania kwasu hialuronowego może opóźnić wystąpienie zapalenia kości i stawów u koni wyścigowych oraz sportowych.
Stawy nadgarstkowe, skokowe, pęcinowe i kolanowe u koni wyścigowych są narażone na bardzo duże obciążenia i bolesne stany zapalne ze względu na regularne treningi i udział w wyścigach. Takie urazy powodują bolesność, kulawiznę, zapalenie błony maziowej i – zależnie od sposobu postępowania oraz stopnia uszkodzenia – mogą doprowadzać do osteoarthritis (OA).
W stawach koni – gdzie stykają się końce kości – może dojść do ścierania się, zranień, uszkodzeń i stanów chorobowych. W stawie zdrowego konia chrząstka stawowa pokrywa koniec kości wewnątrz stawu, a błona maziowa wyściela torebkę stawową. Zarówno chrząstka, jak i błona maziowa obmywane są przez płyn jamy stawowej. Zanurzenie powierzchni stawowych w płynie maziowym, który jest bogaty w kwas hialuronowy (HA), pomaga zmniejszyć tarcie w zdrowych stawach. Jednakże przedłużone nadmierne obciążenie związane z treningami, gonitwami i ruchami stawów może spowodować w nich starcia, rozerwania, napięcie, nadmierną wrażliwość na dotyk i bolesne zapalenie.
Skutkiem tego jest częste występowanie choroby stawów u koni. Nieprawidłowe procesy wewnątrz stawów w wyniku treningu sportowego mogą spowodować zapalenie błony maziowej lub synovitis. Tego rodzaju zapalenie może prowadzić do nadmiernej ilości płynu w jamie stawowej, który będzie mniej skutecznie zmniejszał tarcie w stawie. W konsekwencji może dojść do obrzęku, nadwrażliwości, bólu i kulawizny u konia.
Kaskada zapalna zaburza integralność chrząstki stawowej, powodując zwyrodnienie stawu i rozwój zapalenia kości oraz stawów. W wyniku nadmiernych stłuczeń wytwarzane są różnorodne enzymy, cytokiny, prostaglandyny i wolne rodniki – rozwija się kaskada zapalna w stawie. Osteoarthritis jest końcowym rezultatem ostrego uszkodzenia stawu. Powoduje postępującą utratę chrząstki stawowej na powierzchni kości.