BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Dermatologia
Profilaktyka u pacjentów z alergicznym pchlim zapaleniem skóry
Allison Kirby
Dowiedz się, jak rozwiać obawy klientów dotyczące stosowania preparatów przeciwpchelnych.
Bardzo ważnym elementem leczenia pacjentów z alergicznym pchlim zapaleniem skóry jest prowadzenie całorocznej profilaktyki przeciwpchelnej. Niejednokrotnie jednak spotykamy się z sytuacją, kiedy właściciel zwierzęcia obawia się podawania swemu zwierzęciu insektycydów (zarówno w postaci doustnej, jak i w formie preparatów typu „spot on”), twierdząc, że przecież to niemożliwe, żeby tego typu środki mogły być bezpieczne. Aby uspokoić klientów, należy przedstawić im poniższe fakty.
Zasada działania preparatów przeciwpchelnych oparta jest na różnicach pomiędzy układem nerwowym owada i ssaka.1,2 Zarówno z punktu widzenia anatomii, jak i fizjologii nie jest możliwe, aby substancje przeciwpchelne wywoływały w stosunku do organizmu ssaka efekt śmiertelny, taki jak u pcheł. Preparat przeciwpchelny, podobnie jak każdy inny lek podany doustnie bądź miejscowo, może spowodować wystąpienie skutków ubocznych. Objawy te są jednak w większości przypadków mało groźne, a korzyści ze stosowania profilaktycznych środków przeciwpchelnych znacznie przewyższają ich ewentualne działania niepożądane.
Należy wyjaśnić klientom, że schematy stosowania rutynowych programów zwalczania pcheł mogą różnić się w zależności od rodzaju produktu i że niektóre środki odznaczają się dłuższym czasem działania (np. 12 tygodni). Ponadto profilaktyka przeciwpch...