XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Konie
Bifosfoniany – kontrowersyjny problem w leczeniu koni
Ed Kane
Artykuł omawia stosowanie leku modyfikującego tkankę kostną u koni i jego wpływ na prawidłowy metabolizm kości.
Kość jest narządem dynamicznym – ciągle zmienia się, stale się przekształca, komórki są usuwane i zastępowane przez nowe. Kość reaguje na stres, usuwając zniszczoną lub poddaną urazowi tkankę, a równocześnie odkładając nową kość. Kość stale ulega przebudowie, by sprostać naprężeniom i obciążeniom. Reakcję kości na naprężenie opisuje prawo Wolffa (1892). Zgodnie z nim kość adaptuje się do większego nacisku lub obciążenia, jakie występują u regularnie pracujących koni.
„Przebudowa kości jest procesem, w którym kość zmienia swój kształt, strukturę i siłę w reakcji na naprężenie lub ćwiczenia, jakim jest poddawana” – stwierdza Patty Hogan, VMD, DACVS, z Hogan Equine w Cream Ridge, New Jersey. „W trakcie treningu w kości dochodzi do drobnych mikrozłamań, a osteoklasty i osteoblasty reagują na nie, przebudowując i odbudowując tkankę kostną. W wyniku tego jej struktura ulega wzmocnieniu. Jest to oczekiwany i pożądany efekt stopniowego, progresywnego treningu u koni wyścigowych”.
Wysiłek w czasie treningu może jednak powodować zbyt silne obciążenia. „Kość nie może znieść tak dużych obciążeń i wchodzi w stadium nieprawidłowego albo ‘stresowego’ procesu przebudowy. Wtedy możemy obserwować widoczne klinicznie złamania przeciążeniowe, na przykład w kości piszczelowej i ramiennej, a także reakcję w postaci przebudowy obciążeniowej, często występującą w kości piszczelowej, trzeciej kości nadgarstka i w dalszych odcinkach kości śródręcza (kłykcie)” – mówi dr Hogan.
Susan Stover, DVM, PhD, profesor na University of California, Davis, zwraca uwagę na znaczenie przebudowy kości. „Przebudowa jest także bardzo ważnym zjawiskiem u rosnących zwierząt, u których odpowiada za przemianę zwapniałej chrząstki w kość. Jest to bardzo precyzyjnie zrównoważony proces między resorpcją uszkodzonej kości a zastępowaniem jej przez zdrową tkankę, a także między resorpcją szybko odłożonej, ale względnie słabej grubowłóknistej kości i zastępowaniem jej przez bardzo mocną kość blaszkowatą, co jest ważne dla adaptacji do zwiększonego wysiłku w czasie treningu. Ponadto przebudowa ma kluczowe znaczenie w czasie zdrowienia kości po złamaniu. Konie nie rodzą się ze szkieletem gotowym do wyścigów – przebudowa kości i ich adaptacja do zwiększonego wysiłku umożliwiają przemianę szkieletu w szkielet konia wyścigowego”.
Jeff Blea, DVM, z Von Bluecher, Blea, Hunkin, Inc., przewodniczący Association of American Equine Practitioners (AAEP) Racing Comittee, stwierdza: „Gdy mamy do czynienia z młodym koniem lub koniem z urazem kości i próbujemy go rehabilitować albo g...