XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Konie
Jak wykonać znieczulenie zewnątrzoponowe u konia
Charlotte Barton, Cole B. Sandow
Ogonowe znieczulenie zewnątrzoponowe umożliwia wykonywanie inwazyjnych zabiegów bez odczucia bólu lub dyskomfortu u konia poddanego sedacji w pozycji stojącej.
Podczas znieczulenia zewnątrzoponowego podanie koniowi leku anestetycznego do przestrzeni krzyżowo-ogonowej lub pierwszej przestrzeni między kręgami ogonowymi zapewnia regionalne znieczulenie ogona i krocza. Umożliwia to przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych na pochwie, szyjce macicy, pęcherzu moczowym lub prostnicy, jest także pomocne przy utrudnionym porodzie.
Główną zaletą znieczulenia zewnątrzoponowego u koni jest możliwość wykonania zabiegu chirurgicznego lub innych inwazyjnych czynności u stojącego zwierzęcia. Zniesienie czucia bez wpływu na kontrolowanie aktywności motorycznej zapewnia większe korzyści w porównaniu ze znieczuleniem ogólnym, które związane jest z większym ryzykiem. Ponadto metoda ta umożliwia założenie cewnika do przestrzeni zewnątrzoponowej w celu wielokrotnego podawania leku, co pozwala na długotrwałe zniesienie bólu u koni z chorobami układu ruchu dotyczącymi kończyn miednicznych lub innymi zaburzeniami.
Metoda
Konia należy umieścić w poskromie. Niezwykle ważna jest właściwa sedacja. Trzeba uważać, aby nie była zbyt głęboka, gdyż mogłoby to spowodować niezborność i uniemożliwić prawidłowe ustawienie kończyn konia, tym samym utrudnić wkłucie igły w linii pośrodkowej.
Punktem orientacyjnym do wkłucia igły jest pierwsza przestrzeń między kręgami ogonowymi lub przestrzeń krzyżowo-ogonowa, którą można wyczuć poprzez uniesienie i obniżenie ogona. Dokładna odległość od podstawy ogona jest różna u poszczególnych koni...